| darkstyle99 a întrebat:

Daca am o plomba in proportie de cam 40% pe o masea poate sa imi scoata nervul si sa curete canalul si sa o plombeze la loc?
Intreb asta deoatece am mai avut una cam de 50% si mi-a plesnit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate rezolva chiar daca partea exterioara a dintelui s-a spart complet, dar radacina a ramas intacta.
In asemenea caz se monteaza un bont metalic in canalul nervului, iar peste se aplica o coroana.
Cu aceasta solutie dintele va mai fi functional timp indelungat, chiar si peste 10 ani, fara probleme.

| Dishka a răspuns:

De obicei plomba e pusă în astfel de cazuri atunci cand la dinte/măsea este pus un tratament sau pentru a nu se infecta si de regulă la scoaterea nervului plomba aceea trebuie înlăturată, dar daca nu e asa ii poti spune stomatologului despre ce este vorba, trebuie sa rezolve intr-un fel. Sanatate.