| blackheart26 a întrebat:

Dacă am o rețeta de la medic și merg la farmacie și îmi da o cutie de pastile dar se termina înainte de îndeplinirea tratamentului trebuie sa merg sa cumpar alta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta inseamna ca iei mai multe decat ar trebui. Ti se dau medicamentele conform retetei si modului cum trebuie sa le iei.

| VoidEternal a răspuns:

Depinde. Daca e un tratament pe termen lung atunci de obicei de la farmacie nu îți dau medicamentele de care ai nevoie pentru tot tratamentul dar nu îți iau nici rețetă.

Daca e pe termen scurt, pentru o afecțiune acuta atunci cel mai probabil nu ai respectat dozajul corect.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai inseamna ca nu le-ai luat cand si cat trebuia sa le iei