Întrebare recomandată | LilStrawberry a întrebat:

Daca am scolioza am voie sa fac sala? Ca sunt foarte slaba si chiar vreau sa fac sala pentru muschi/forta dar nu stiu daca am voie sa fac din cauza scoliozei...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dragos38 a răspuns:

Buna,si eu am scolioza dar nu a fost asa grava, asta a fost prin anul 2007 am fost la recuperari la baile felix, herculane a fost super, kineto-terapeutul de acolo mi-a dat un complex de exercitii pe care sa le fac si acasa, si mi-a zis sa nu ridic greutati mai mari de 15 kg, asa ca fac totusi exerciti cu propria greutate a corpului, tractiuni la bara, flotari, abdomene, e.t.c. daca vrei pot sa-ti dau un complex de exercitii pentru toate segmentele corpului, membre- superioare(biceps-triceps)membre inferioare (coapse-gambe)pt.trunchi iar pentru. abdomen daca ai colacei trebuie sa alergi + abdomene sper ca ti-am fost de ajutor

| LilStrawberry explică (pentru dragos38):

Chiar as vrea exercitiile respective daca le mai stii. happy

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa lucrezi cu un specialist si sa ai aprobarea medicului.

| lpavel a răspuns:

Ai deja probleme cu caloriile si mai vrei sa faci si sala? Nu, nu cred ca ti-ar prinde bine, poate ai imbolnavi mai rau...

| LilStrawberry explică (pentru lpavel):

Sala cu exercitii pentru forta, fiare, gantere, nu de alergat de ars calorii.

| lpavel a răspuns (pentru LilStrawberry):

Sala pentru forta arde de 5 ori mai multe calorii decat alergatul! in caz ca nu stiai... happy Sfatul meu este sa uiti de sala pana nu pui ceva greutate pe tine!

| LilStrawberry explică (pentru lpavel):

Te contrazic. happy
Poti sa cauti si pe YouTube filmulete cu exercitii pentru a pune kilograme/musculatura, pentru femeile slabe si majoritatea sunt de forta, cu gantere.winking

| lpavel a răspuns (pentru LilStrawberry):

Eu vorbesc din experieta NU din auzite, am facut culturism ani buni... dar nu conteaza, eu mi-am spus parerea tu faci cum vrei!

| matrix100 a răspuns:

Eu cred ca ai voie sa faci sala, dar numai anumite exercitii, nu ai voie sa ridici greutati ca nu iti face bine la coloana, in schimb genoflexiuni, abdomene, tractiuni plus anumite aparate care sunt la sala nu cred ca ti-ar face rau

| printesa00 a răspuns:

Si eu am probleme la coloana(scolioza si cifoza), dar eu fac gimnastica si kinetoterapie.Te vei simti foarte bine, cu toate ca transpiri cam mult, spor la treaba! big grin

| anonim191 a răspuns:

Si eu am scolioza si am facut lupte libere.depinde de cat de grava e problema ti.as recomanda kineto iar daca scolioza nu este una avansata sala te-ar putea ajuta.

| BBiiiaa a răspuns:

Nu, nu. Dar trebuie sa faci kinetoterapie, ceea ce e tot un fel de sala. Te menti in forma, faci sport si iti si remediezi problema in acelasi timp.

| LilStrawberry explică (pentru BBiiiaa):

Am facut kinetoterapie si nu m-am mentinut deloc in forma. Nu am pus niciun gram pe mine, e mai mult o gimnastica nu forta...

| BBiiiaa a răspuns (pentru LilStrawberry):

Pai atunci daca vrei sala eu una ti-as spune sa lucrezi cu un profesionist, cu toate ca ar fi indicat sa consulti si un doctor/specialist inainte.