| ioanamaria2000 a întrebat:

Daca am secretie specifica candidei pot sa merg la recoltare pentru analize? Ce analize ar trebui sa cer pentru a putea determina de ce candida nu raspunde la tratamentele pe care le-am facut in ultimele 4 luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In majoritatea cazurilor, infectia persista sau reapare din cauza lipsei de igienizare necesara, cand apare reinfectare.
Doua reguli sunt importante:
1. Lenjeria trebuie fiarta la fiecare schimbare!
2. Si partenerul sa se trateze, dar este de evitat contactul sexual pe perioada tratamentului complet!

Impotriva candidozei se recomanda tratamentul cu CANESTEN (intreaba la farmacie).

In cazuri grave (daca infectia este si in organism), atunci tratamentul se face paralel (atat vaginal, cat si oral).

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la ginecolog!
Vad ca ai o candida recidivanta pentru ca o tratezi dupa ureche, nu cum ar fi normal, cu tratament strict de la medic.

| ioanamaria2000 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca ati vazut bine. Am intrebari in care am spus ca merg la ginecolog pentru aceasta candida din luna februarie si vad ca niciun tratament dat nu isi face efectul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

La cate tratamente de candida ai facut pana acum exista o singura explicatie: te reinfectezi de la barbatul cu care ai sex neprotejat, fiindca el nu face tratamentul consecutiv cu tine, sau nu respecti regulile de igiena.

| ioanamaria2000 explică (pentru Violleta2022):

Prietenul meu a facut tratamentele de fiecare data cu mine si am o igiena foarte buna. Iau in calcul folosirea anticonceptionalelor pe care le iau de curand.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Evident ca nu ai respectat ceva, odata ce tot recidiveaza candida.
Ti-am mai spsu si cu alta ocazie, anticonceptionalele NU fac candida!

| Nirvanaaa a răspuns:

Analizele ți le da doctorul.
Nu exista analize care sa îți determine de ce e rezistenta. Poate ai rezistența la antibioticul prescris și ea nu e sensibilă la el. Mergi la medic sa îți schimbe tratamentul.

| haileewatson a răspuns:

Doar un doctor iti poate raspunde...