| anonim_4396 a întrebat:

De 4 luni am gatul umflat ( doar atat ), nu ma ustura. Am bagat 4 felucri de antibiotice si acum 2 sapt am fost la un consult ORL din nou si mi-a dat CERFORT intravenos. Tot la fel de imflamat e gatul.Am facut analize la sange. Leucocite o idee marite.Cand inghit uneori parca ma doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexxxaa1010 a răspuns:

Eu am avut streptococ, este o infectie bacteriana a peretelui posterior al faringelui si a amigdalelor. Ma durea ingrozitor gatul si la fiecare raceala banala primul lucru imi era infectia amigdalelor, am fost la ORL-ist si mi-a recomandat antibioticul Augumentin de 1000 mg. Am luat vreo 10 zile, asta era acum 4/5 ani, dar de atunci si pana acum n-am mai avut nicio problema cu durerea sau inflmarea gatului.
La tine se poate sa fie vorba de niste ganglioni mariti. Daca nu e o durere mare si n-ai infectie in gat, sunt sigura ca e vorba de ganglioni. Incearca sa faci si gargara cu apa calduta si sare. nu sta in curent,nu folosi apa rece, nu bea sucuri acidulate si foarte reci sau cu gheata, evita cat de mult posibil tot ce e rece.
pune-ti comprese cu apa fierbinte si sare la gat.
Antibioticele folosite excesiv duc la imunitatea organismului fata de ele. Ceea ce e grav. Daca vei avea o problema grava, in timp, care necesita tratarea cu antibiotice, iar organismul a devenit imun la ele, e foarte posibil sa-TI iei ramas bun de la viata. Nu cred ca ai vrea sa se ajunga acolo. Continua tratamentul care ti l-a dat, fa si ce ti-am scris eu, iar daca nu da roade, schimba-ti ORL-istul. Nu e ok sa stai cu gatul umflat de 4 luni! Trebuie sa se afle cauza inflamarii...

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru Alexxxaa1010):

Am 21 de ani. Nu e cam mult faza cu muritul? straight face

| Alexxxaa1010 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Moartea nu intreaba ce varsta ai. Nu vreau sa te panichez, dar se poate intampla orice, infectia e ceva destul de grav, poti face septicemie, sunt lucruri cu care nu te joci.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru Alexxxaa1010):

Si in leg cu antibioticele. Asa devreme sa devin deja imun la ele?

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru Alexxxaa1010):

Si cum pot verifica daca sunt ( ce analiza la sange sa eveftuez )?

| Alexxxaa1010 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Nu am spus ca esti deja imun, dar continuand sa iei anibiotice in perioade scurte de timp sau la fiecare chestie banala, nu e ok. Nu poti sa fii imun la antibiotic deja, cel putin nu cred, depinde si de cate ori ai mai luat inainte,ce fel de antibiotice si in ce cantitati. Nu are rost sa iei daca nu ai o infectie in corp,oricum de aceea sunt ele facute,pentru a elimina puroiul,infectia. Dar daca tu nu o ai,le iei degeaba, iti inveti organismul cu ele,iar asta e o mare greseala. Daca esti imun, nu ai nevoie sa faci, neaparat, o analiza de sange. E suficient sa ai o infectie si sa iei antibiotic, sa vezi ca nu-si mai fac efectul.
Decat sa tot bagi pastile in tine si gatul sa-ti fie tot umflat, mai bine ti-ai face o programare la un alt medic. De aia sunt doctori, in puii mei, sa te trateze nu sa astepte bani si sa bage tot felul de medicamente in oameni.