| Ancagabriela23 a întrebat:

In urma unor antibiotice si pastile antiinflamatoare un ganglion cervical aparut in urma unei infectii, trebuie neaparat sa se dezimflameze de tot? Al meu era 3 cm si acum are maxim 1 cm laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

In primul rand depinde de tipul de infectie. Locala, generalizata, virala, bacteriana, mixta etc.

In al doilea rand, trebuie sa vezi daca este mobil sau nu. Daca nu este, atunci problema este un pic mai serioasa, dar daca este mobil, o noua vizita la medic si cateva analize pentru confirmarea vindecarii ar fi utile.Mobilitatea ganglionului este un semn bun in orice circumstante.
Este posibil ca infectia sa persiste, sau poate doar acel ganglion inca nu si-a revenit la dimensiunile normale, tratamentul fiind foarte recent, insa daca are cu adevarat 1cm sau sub 1cm, atunci nu prea ai motive de ingrijorare.De regula, este o problema atunci cand masoara peste 1cm.

| Ancagabriela23 explică (pentru Floridori):

Herpes pe piept am avut, am luat infectia de la piscina si gen atunci mi-a aparut si ganglionul la gat, este mai mic (1cm) fata de cum era inainte sa dezimflamat dar nu in totalitate il am de aproximativ o luna jumate cam asa posibil sa fi refuzat sa se dezimflameze in totalitate. Medicul mi-a zis ca nu e nimic grav

| Floridori a răspuns (pentru Ancagabriela23):

Daca are 1cm, sau sub 1cm este ok.
Oricum, virusul herpetic se va mentine in organism si manifestarea acestuia depinde de sistemul tau imunitar.
Dar atata timp cat ganglionul nu depaseste 1cm, chiar nu ai motive de ingrijorare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te uiti atent ca se provoaca un degajament a unei extorsiuni a urechii strangi scarpinata centrifugal de mana dreapta