| icosmina a întrebat:

Daca beau intr-o zi mai putin de 1 litru de apa sau poate chiar 1 litru, incpe sa ma usture la urinare... daca beau multe lichide e ok. Stiti cumva care e cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariusSorin a răspuns:

Sunt doua cauze:
1. Elimini piatra din rinichi prin consumul mare de lichide
2.Ai infectie urinara

Daca nu iti trece incercand una din metodele de mai jos consulta medicul!
1. Produsele naturiste, "leac" eficient fara efecte secundare: strugurii ursului (planta cunoscuta si sub denumirea de bearberry), afinul american (cunoscut si ca merisor sau cranberry), semintele de dovleac si cozile de cirese sunt plante care combat problemele fiziologice ale aparatului urinar feminin si masculin, incontinenta urinara si ajuta la eliminarea fiziologica a apei si a deseurilor metabolice din organism.

2. Consuma cat mai multa apa! Daca te confrunti cu infectii urinare repetate este esential sa consumi in fiecare zi multa apa, chiar si 3 litri.

3. Nu lua medicamente fara prescriptia medicului! De multe ori se intampla sa luam medicamente la recomandarea prietenilor sau membrilor familiei, dar in majoritatea cazurilor acestea ne fac mai mult rau decat bine. Este si cazul infectiilor urinare, care se agraveaza daca luam medicamente necorespunzatoare.

4. Atentie la igiena intima! Alege cu atentie produsele de igiena intima pe care le folosesti. Multe pot irita uretra si pot duce la instalarea unei infectii. Foloseste doar produsele testate dermatologic. Foloseste lenjerie intima din bumbac pentru ca aceasta lasa pielea sa respire. Fibrele sintetice mentin umezeala, creand conditiile optime dezvoltarii infectiilor. Este necesara o igiena foarte stricta in zona perianala si intodeauna spala-te in zona organelor genitale. Dupa urinare, sterge-te din fata inspre spate.

5. Urineaza la timp! Cand simti nevoia, nu amana momentul in care merge la toaleta. Abtinerea pentru perioade lungi de timp favorizeaza aparitia infectiilor urinare.