| MadalinaaIoana a întrebat:

SoS! Urinez des, chiar foarte des, dar mai mult de un litru de apa (sau alte lichide ) nu beau pe zi. Este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Numarul optim de mictiuni intr-o zi este de 5-6. Poti face un sumar de urina la orice laborator de analize medicale. Daca apar leucocite in urina( si ai respectat regulile de recoltare), inseamna ca ai o infectie urinara.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Poate fi vorba de o infecţie urinară, mai ales dacă ai şi unele senzaţii de usturime/arsuri la urinare ( care, adeseori, însoţesc o astfel de infecţie ).

De asemenea, un alt semn al infecţiei urinare este senzaţia de urinare deasă şi slab cantitativă.

Ar fi indicat un control la medicul de familie şi analize de urină/urocultură.

| Empathizer a răspuns:

Daca urinezi des, dar putin cantitativ, si eventual ai si usturimi la urinat, e posibil sa ai o infectie urinara (asta e cazul cel mai probabil).
Daca esti barbat, ai peste 40 de ani si urinezi des, mai ales noaptea, poti avea probleme cu prostata.
Daca urinezi mai mult decat bei, e posibil sa ai diabet zaharat (totusi, un diabetic bea mai mult de 1 litru de lichide pe zi).
Si mai sunt si alte posibilitati.

| AlleSss a răspuns:

Heii!
S-ar putea sa fie cam grav.
Cel mai bine, mergi la medic. Te va ajuta!happy
Bafta!

| Alogin a răspuns:

Poate ai racit.Mergi la medicul de familie. Poti face un sumar de urina si o urocultura. Eu am patit asa iarna trecuta si acum urinez 1 pe zi sau chiar deloc intr-o zi. Du-te la medic. Bafta! puppy dog eyes happy

| Abh a răspuns (pentru Alogin):

Alogin, urinezi o data pe zi? In timp, vei face pietre la rinichi si pielonefrite. Este un semn ca nu te hidratezi corespunzator( 2-2, 5 l de lichide pe zi).

| Alogin a răspuns (pentru Abh):

Beau lichide dar nu urinez si fac glob vezical nu ii vine sa fac de exemplu aseara nu am facut deloc de fapt ieri si acum am o burta mare si ma cam doare am facut un pic dimineata. fac infectii urinare mereu. lichide beau 1 2 l de apa dar daca vezica mea are apoape 1l. si am si la rinichi hidronefroza bilaterala de cand m-am nascut.