| ILikeToKnow a întrebat:

Daca cineva este hipertensiv poate manca dulciuri? Daca da ce poate manca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate manca, dar fara abuzuri, in special dulciuri facute in casa si fructe, evitand dulciurile pe baza de cacao sau ciocolata.

soothe
| soothe a răspuns:

Poate manca insa nu ii fac bine. Cineva care este hipertensiv este mai expus la obezitate (nu face asa multa miscare de exemplu), ceea ce este o "greutate" in plus si pentru inima, ca sa nu mai vorbesc de diabet.
Am sa iti mai spun ceva. In mod traditional chinezii, in perioada aceasta, a Anului Nou chinezesc (a fost la 14 februarie) ca si la alte sarbatori, au petreceri care se numesc "banchete pentru longevitate" (adica sa traiasca mult).
Se servesc cel putin 10 feluri de mancare, foarte diferite si foarte echilibrate. Ei bine, desertul este aproape invariabil o supa dulce de fasole rosie. Este ceva deosebit si este foarte buna (poate la inceput, nu pe gustul nostru. oricum este mai putin buna decat inghetata de fasole rosie, o minune), insa este printre putinele dulciuri care se servesc. Nu stiu cum rezista chinezii astia cu atat de putine dulciuri si sunt peste 1 miliard.
Poate ar trebui ca unchiul tau sa se limiteze doar la fructe si la cate o lingurita de miere de albine. De fapt este alegerea unchiului tau. Sincer, nu cred ca are sa te ia in considerare. Fiecare, moare singur.
Si inca ceva! Cu toata stima pentru cei cu alte pareri, dulciurile din bucataria romaneasca sunt foarte bune, gustoase, apetisante insa sunt o pacoste pentru organism. Uitati-va si voi cate intrebari referitoare la curele de slabire! Sincer, cred ca cel putin 60-70% dintre dragalasele de domnisoare supraponderale, datoreaza acesta cantitatilor de dulciuri pe care le consuma. Faptul ca le cumperi de la cofetarie sau sunt facute de mama, acasa, nu face nici o diferenta.
Multa sanatate!

| drpopa a răspuns:

Da se pot consuma dulciuri insa e important de stiut daca aceasta hipertensiune este asociata sau nu cu obezitate, obezitatea este un factor de risc pentru hipertensiune, de aceea se evita crestera in greutate, este permis totusi consumul unor cantitati mici de dulciuri( prajituri preparate in casa, inghetata, chiar si ciocolata (2-3 patratele), restrictia in hipertensiune este in general pentru sare, de asemenea se poate consuma si o ceasca de cafea dimineata ( aceasta creste ta doar cu 5 mmhg), pentru un control bun al TA - este important ca medicatia sa fie luata asa cum a fost prescrisa de medic chiar daca valorile sunt normale (acest lucru se datoreaza lor) nu se intrerupe nici o zi, se administreaza toata viata, restrictie de sare ( se evita produsele cu cant mari de sare- afumaturi, muraturi, brinza sarata, salamuri, ape carbogazoase cu continut crescut de NACL, saratele, chipsuri etc)

April
| April a răspuns:

Cineva hipertensiv poate manca dulciuri.In schimb ii este interzis ceva excesiv de sarat, alcoolul, tutunul sau cafeaua.

kratos
| kratos a răspuns:

Poate manca. Ce doreste el. Dar cu limita.

| ILikeToKnow explică:

Nu eu am hipertensiune ci unchiul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat o ai? ilike? tensiunea? ca eu de abia am inceput sa iau cate o bulina pe zi.pentru 16 cu 11.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In hipertensiune regimul este hiposodat, adica cu sare putina. Dulciuri se pot manca, atata timp cat pacientul nu este obez.