| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cineva se spală pe păr la aproximativ două zile, această frecvență poate influența în rău căderea părului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ii pui sampon mult da

| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Caderea parului poate fii influentata hormonal sau dermatologic, de anumite produse cosmetice (geluri, creme, fixative) care ajung sa afecteze scalpul si in final sa produca alopecia.

| Drimmero a răspuns:

Nu. Poti sa te speli si zilnic daca scalpul tau e de asa natura incat sa impuna asta. Ma spalam si de 2 ori pe zi uneori si n-am chelit. Tie parul iti cade ori de la prea mult stres, ori de la diete prostesti care te priveaza de proteina animala dar si diferite minerale care sunt cunoscute pentru intarirea si ancorarea firelor de par, practic le fac mai rezistente la actiuni mecanice si nu se rup usor. Iti mai poate pica ori de la probleme hormonale, ori de la alte afectiuni alte corpului, tu pana nu te duci la medic nu vei afla problema, dar iti pot spune sigur ca firele de par nu vor pica mai mult daca te speli la 2 zile, ma spal si eu tot la 2 zile si imi pica putine, cred ca pana in 50 pe zi, iar la spalare din ce am reusit sa ''numar'' ochiometric undeva la 10 fire.

| Sofer a răspuns:

Nu. E bine ca speli parul mai des.

| Goete a răspuns:

Cum te speli pe par, adica pui parul jos, calci pe el si te speli asa?
Pai, e deja cazut daca tu te speli pe el.
Mai bine acel cineva lasa parul pe cap, si in loc sa se spele pe par, isi spala parul. Daca e sa cada, cade. Produsele chimice poate mai ajuta

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Eu ma spal zilnic. Tocmai ca sa nu imi cada parul.

| StrongHeart a răspuns:

Voua,femeilor,va cade parul ca va vopsiti si revopsiti prea des, nu de la sampoane.Chiar exista sampoane pentru repararea parului.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Nu m-am vopsit niciodată.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesc la modul general.Atunci,nu ai de ce sa te temi.

| zilog a răspuns:

DETERGENTUL SODA CAUSTICă din șampon și toate chimicalele!
De ce nu se spală cu un ou ca să nu îî mai cadă părul
sau cu șampon pentru bebeluși!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Important e că șamponul sa fie potrivit pentru parul tau.

| badpanda a răspuns:

Daca zice si rugaciuni in timp ce se spala nu are de ce sa se teama.
Se poate folosi sapun sfintit si 7 %aghiazma in apa.

| Dddonkey a răspuns:

Probabil depinde ce inseamna spalarea, e doar o clatire impotriva prafului sau spalare religioasa in forma de obsesie complusiva.
Si din nou conteaza si ce produse se folosesc, daca contin ingrediente problematice poate afecta in timp aceasta regularitate.
Dar pe timp de vara sigur marea majoritate se spala si din cauza caldurii, transpiratiei creeaza o usurare.
Caderea parului poate avea si altii factori cum ar fi o dieta neadecvata, lipsa igienei, poate fi si genetic.

| jjgwoo a răspuns:

Din potriva
daca te speli mai des, scalupul nu va fi asa uleios si nu va produce matreata