| anonim_4396 a întrebat:

Am o urgenta! De doua zile urinez foarte des, aproximativ de 8-9 ori pe zi.
Mai pateam asa si inainte, insa acum parca ofer mai multa atentie si ma sperii. Nu ma ustura/doare cand urinez, nu am alte simptome.
Beau ceaiuri multe, insa nu cred ca are vreo influenta,
Cred ca am racit la burta, plus ca trebuie sa imi vina si menstruatia si am inteles ca urinarea mai frecventa poate face parte din sindromul premenstrual.
In fine. Ce anume imi recomandati sa fac? La medic nu mai merg, ptc deja am fost de doua ori in ultimele doua saptamani cu alte probleme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă bei ceaiuri multe, cum să nu-ți crească diureza? Este foarte bine, rinichii funcționează.
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Sa stii ca au influenta ceaiurile.Atata lichid unde crezi ca se duce? Organismul retine cat ii trebuie iar restul il elimina.

| justgabriela a răspuns (pentru darrio2007):

Da,dar totusi mi se pare ca urinez mult, din ora in ora, si in plus nu am doar senzatia aia, e destul de multa urina cum s-ar zice, nu e doar o senzatie

| mona a răspuns:

Ai racit jos, incearca bai din sezut cu ceai coada soricelului[poti si sa bei doua cani pe zi de ceai, te va ajuta mult, cel putin pe mine m a ajutat]

| Azµre a răspuns:

Dacă bei multe lichide e normal. Atâta timp cât te urinezi o cantitate mare, și nu doar două trei picături, nu ai usturime și nu miroase urina, nu ai nici o infecție. Redu consumul de lichide și ai să vezi că numai e așa.
Dacă în schimb miroase urina, și faci puțin și des atunci poate fi începutul unei infecții.

| Gabitzu246 a răspuns:

S-ar putea sa ai pietre la rinichi, asa am patit si eu, si sa stii ca aceleasi simptome sunt si la barbat si la femeie.neaparat du-te la medic.

| AlbaAura a răspuns:

Probabil te-ai racit.Ia de trei ori pe zi no-spa, Uricol- granule eferveșcente și Nolicin 400mg o tableta la 12 ore. Poti sa ceri detalii și la farmacie.Si eu am avut probleme de acest gen și dupa doua zile de tratament am fost ok.Nolicinul insa trebuie sa-l iei obligatoriu 5 zile.Citește prospectul in cazul in care ești alergica la antibiotic.Sanatate!

| darrio2007 a răspuns (pentru AlbaAura):

S-a racit? Fereasca D-zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| lungumihai69 a răspuns:

Tu spui ca te hidratezi asta e bine Depinde si de eforturile zilnice pe care le faci daca practici sport sau nu. Te rog sa bei apa necasara corpului tau, altfel indiferent ce ai organismul tau nu se poate curata eficient de toxine. Incearca sa cauti si ceaiuri speciale pentru aceasta problema: din cate imi aduc aminte ceai de porumb, cozi de cirese dar mai ales daca cazesti ceai de macese. Sanatate

| corodidenisa a răspuns:

Dai simptome ca te-ai racit dar iti pot da acest tratament : suge un drops cu gluconat de zinc la fiecare cateva ore. intr-un studiu, persoanele care au supt un drops care continea 13 mg de zinc la fiecare 2 ore cat timp nu dormeau au scapat de simptome cu trei s-au patru zile maio repede decat cei care nu au facut acest lucru. nu depasi 150 mg pe zi, si nu lua mai mult de o saptamana, pentru ca folosirea pe termen lung a zincului poate slabi sistemul imunitar. evita dropsurile cu zinc care contin acid citric sau indulcitorul sorbitol care par a reduce eficacitatea mineralului.