| AmazingONEx a întrebat:

Ce se poate face pentru a preveni caderea parului?

3 răspunsuri:
| Lucian2473 a răspuns:

Daca esti barbat si ai afectiunea ereditara numita alopecie, nu prea ai cum impiedica caderea parului. E mostenire genetica. Insa aca nu ai in familie barbati carora le-a cazut parul, poti incerca sa citesti in link-ul de mai jos cauza, simptoma s tratamentul impotriva caderii parului. Link-ul este unul informativ iar tratamentul numai un medic ti-l poate da.
https://adevarul.ro/......index.html

| bbnnmm a răspuns:

Poți încerca șampoane pentru căderea părului. Cere sfatul unui farmacist în legătură cu alegerea șamponului potrivit. Îți dau câteva exemple de șampoane: Alpecin (pe care l-am încercat și e foarte bun), Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi uleiuri, care stimulează creșterea părului (și în zonele în care lipsește păr): ulei de argan, ulei de jojoba, ulei de avocado, ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de ricin (e bine să fie puțin călduțe atunci când le aplici pe păr pentru a pătrunde mai eficient în scalp și le poți lăsa cât timp vrei tu); vitamine: vitamina A, vitamina E, etc. sau fiole pentru păr. Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Caută detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina - sunt sute de combinații, și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. Totuși, trebuie să găsești șamponul și tratamentele potrivite pentru tipul tău de păr ca să ai rezultate. Un factor care afectează părul, (și nu numai, îți afectează întregul corp), e stresul. Știu din propria experiență, și până nu am trăit-o, nu credeam în chestia asta cu "stresul provoacă căderea părului", dar este adevărat. Îți mai recomand aceste sfaturi: să nu folosești apă fierbinte deoarece afectează firul de păr; să nu folosești prea multe sau prea des produse de styling; să pui accent și pe alimentație pentru că se reflectă în sănătatea părului; să folosești o perie care nu trage firele de păr; iar dacă ești femeie, mai adaug și acestea: să nu folosești prea des sau prea mult uscătorul/placa/ondulatorul; să nu îți ții părul foarte strâns legat; în timpul somnului să îl legi/împletești lejer.

| Ivanov27 a răspuns:

O dieta echilibrata sa contina vitamine (C, D)si grasime sanatoasa(omega 3)
Sampon anti cadere de la farmacie.
Ulei de ricin, cocos, masline.