| Lightning1997 a întrebat:

Daca inghiti detergent de rufe in cantitate mai mica si nu ai niciun simptom pe moment, pot aparea ulterior probleme? Ideea e ca m-am luat cu niste treaba prin casa si am fost foarte grabit si nu m-am mai clatit pe maini si am mancat asa si am avut ceva detergent...nu am sesizat pe moment, m-am grabit, pot avea probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti sta linistit. Eventual iti spala un pic stomacul si intestinele.
Poate vei avea si scaunul sau vanturile cu bule de sapun.
big grin

| anonimg a răspuns:

Daca ai fi baut din bidon detergent lichid, atunci ar fi fost probleme -si in cazul acesta trebuie anuntata salvarea imediat inainte sa simti vreun simptom.
Dar daca doar ai fost murdar pe maini, asta nu e problema. Daca ar fi fost o problema, ai fi simtit-o pana acum prin stari de rau, ameteli, voma, lesin, etc.; si asta in cel mult 2 sau 3 minute. Si deja au trecut aproape 30 de minute de cand ai scris. Deci stai linistit ca nu e o problema.

| Lightning1997 explică (pentru anonimg):

Dar nu exista probabilitatea sa fie acum asimptomatic si peste cateva ore/zile sa am probleme? Este vorba despre un detergent solid de rufe.

| anonimg a răspuns (pentru Lightning1997):

De la asa ceva, nu. Pentru ca detergentul este o substanta care actioneaza imediat. Nu este ca si cum ai manca cu mainile nespalate si dupa cateva luni a afli ca ai hepatita; nici ca ai mancat cu mainile murdare de praf si tarana si peste cativa ani sa te trezesti cu pietre la rinichi.
Situatia ta nu trebuie sa te ingrijoreze. Mai degraba ar fi o problema adevarata cazul in care se foloseste toaleta si persoana respectiva nu se spala pe maini.
Mai sanatos este santieristul sau cel care lucreaza in constructii si mananca cu mainile murdare decat omul care se duce si face piata, pune mainile pe bani, pe caruciorul de alimente, pe barile din autobuz si mananca fara sa se spele pe maini.

Revenind la subiect, ai inteles cum sta treaba cu detergentul; acesta se dizolva imediat si are actiuni imediate. Detergentul nu are in el vreun microb sau virus care sa actioneze mai tarziu. Daca era in cantitate mare (adica o inghititura), atunci trebuia anuntata imediat salvarea. Ti s-ar fi dat pastile sau orice altceva care sa iti provoace voma pentru ca sa nu se raspandeasca la alte organe ale corpului. Dar cantitatea care este pe maini este mult prea mica ca sa poata dauna organismului. Stai linistit caci nu se intampla nimic.

| Lightning1997 explică (pentru anonimg):

Da,multumesc mult.Dar poate dura cateva ore pana se raspandeste la alte organe sau se absoarbe in sange? De asta imi este mi-e frica, insa sper ca nu este cazul.

| anonimg a răspuns (pentru Lightning1997):

Orice lichid este absorbit imediat de organism; chiar si daca detergentul este solid acesta se transforma imediat in lichid in contact cu apa, saliva sau alte substante lichide.

| Lightning1997 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult. Spalasem cu detergent si mancasem cu mainile murdare si eram nelinistit.Dar felul de mancare poate influenta absorbtia? Am citit undeva despre lapte, eu mancasem niste peste.Imi cer scuze ca pun atatea intrebari,poate unele stupide, dar m -am speriat foarte tare.

| anonimg a răspuns (pentru Lightning1997):

Aici se intra in niste detalii care ne vor obosi mintea; caci unele alimente se digera in cavitatea bucala (cum ar fi zaharul), altele la nivelul intestinelor si altele in stomac.
Daca mananci de exemplu miere pe paine, mierea se digera/dizolva/absoarbe in gura, dar painea in stomac.
Dar daca mananci peste cu... detergergent, :D pestele se digera tot in stomac, dar detergentul nu stiu unde. :) Da-mi voie sa mai glumesc -cred ca este si din pricina orelor tarzii la care scriu.

"Substantele nutritive din alimente sunt digerate intr-o anumita ordine si cu viteze diferite, in locuri diferite din tractul digestiv. De exemplu, digestia amidonului – si a glucidelor in general – incepe in gura, digestia proteinelor incepe in stomac, dar se continua in intestinul subtire si in cel gros. In fiecare organ al sistemului digestiv se secreta diverse enzime care favorizeaza digestia. Fiecare enzima actioneaza specific asupra anumitor substante."
Sursa: http://inimafericita.ro/......-digestia/
Deci treburile sunt destul de complicate. Chiar daca unele alimente se digera mai repede sau mai greu, Este imposibil sa spunem ca daca inghitim o gura de detergent aceasta sa actioneze dupa o jumatate de ora. De ce? Pentru ca lichidele se absorb cel mai repede. Ele ajung in sange mult mai repede decat alimentele solide. Si cand cineva consuma alcool, in 2 minute se va observa asta cu aparatul numit etilotest, chiar daca noi nu ne dam seama privind persoana respectiva daca a consumat sau nu alcool. Ca unii se imbata mai repede si altii mai tarziu, asta depinde de cum este invatat oganismul cu asa ceva; dar concentratia de alcool este aceesi la ambele persoane. Dar nu putem sa spunem ca exista vreun organism uman care sa fie rezistent la consumul de detergenti.
PS: Este timpul sa ne bagam in pat.;)

| Lightning1997 explică (pentru anonimg):

Am inteles, multumesc mult.O seara buna.

| Dismally a răspuns:

Stai linistit ca nu patesti nimic de la atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca oricat de mica a fost cantitatea ingerata, sa te prezinti de urgenta la spital, o spalatura nu ar strica. Nu-s eu unul sincer, mi-as provoca voma si a-si ingera niste praf de carbune, acest carbune poate absorbi o parte din substanta inghitita inainte de a fi eliberata in sange, si, in felul asta, mai castigi timp pana ajungi la spital.
Asa ca go, go, go!

| Lightning1997 explică (pentru anonim_4396):

Si in cat timp poate ajunge in sange? Daca nu ma simt acum rau sper sa nu am probleme mai tarziu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lightning1997):

Nu cunosc amanunte in asemenea cazuri, recomandarea mea personala, este sa te duci, sa le spui ce ai ingerat, chiar daca in cantitate mica, tipul detergentului, pentru ca poti sa ai efecte neplacute si dupa un anumit numar de ore, nu stiu acum, presupun ca depinde de la fiecare la fiecare, asta este recomandarea mea, neavizata! Medic de urgenta, spital de urgenta, una din ele, suna un medic de familie si etc.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Nu vad nimic rau in asta. O sa mirosi pe inerior a cocolino, nu o sa se mai planga nimeni ca iti miroase respiratia.

| Imstrong a răspuns:

Bea o cană de lapte cald şi o sa fie bine.
Ai grijă pe viitor!