| Cristea468 a întrebat:

Dacă îți scoți amigdalitele, ce probleme pot apărea? Sau ce se poate întâmpla? Recomandați acest lucru?
Eu am imunitatea scăzută de la naștere și de obicei când mă îmbolnăvesc doar zona amigdalitelor este cea mai afectată și țin să menționez că am făcut în trecut când eram mai mic de 2 ori semi-pareză la față, însă mi-am revenit și acum când mă îmbolnăvesc la amigdalite trebuie să mă tratez repede că să nu fac iară semi-pareza de aceea îmi stă în gând să le scot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Llavg a răspuns:

Buna!
Amigdalele sunt niste organe care te apara de infectie. In caz ca le scoti o sa ai probleme ceva mai mari, mai ales avand imunitatea mai scazuta cum spui tu. Iti recomand sa le lasi acolo, dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic deapre asta. Semipareza poate sa nu aiba nicio treaba cu ele, dar fara un consult si o anamneza nu pot sa-mi dau cu parerea.

De asemenea, imunitatea nu e scazuta, poate mai putin responsiva. Incearca sa ai mai multa grija cu cine iei contact, sa te vaccinez anti-gripal si sa eviti antibioticele, sa le iei doar cand sunt recomandate doar de un medic specialist (ORL), nu de farmacista sau medici de familie.

Incearca sa iei vitamine si sa faci miscare. Te va ajuta.

Bafta!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul tau, este recomandat sa scoti amigdalele, care sunt un permanent foacrd e infectie si posibil paralizie.
Categoric sunt pentru eliminarea lor, care este vitala in cazul tau!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai imunitatea scazuta, trateaza aia, nu elimina bariera principala care te apara de belele cu adevarat grave. Elimini amigdalele (amigdalita e o afectiune, nu un organ, alea doua din git se cheama AMIGDALE), dupa aceea o sa racesti frumos direct la plamini. Adauga si faptul ca pneumonia de multe ori are simptome mai putin evidente ca o amigdalita, si iti cresc vertiginos sansele sa mori dintr-o raceala.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Chiar si in cazul in care medicul ORL (nu cel de familie), iti va recomanda sa le indepartezi chirugical, nu se va intampla nimic.
Te va durea gatul mai rar, dar va trebui sa ai mai multa grija la raceli-pentru ca vor cobora direct spre caile respiratorii, plamani. Amigdalele au rolul de a mai ''bloca ''din infectie la nivelul lor.
Eu le-am scos cand aveam 12 ani. Pana atunci ma raceam frecvent si era groaznic.Acum nu mai am problema asta, dar cand racesc, racesc mai zdravan.Trebuie sa fiu atenta.
Bafta!