| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Teodora si am 12 ani. Am nevoie de ajutor, nu stiu ce s-a intamplat cu mine! Imi cer scuze pentru categorie, e cea mai vizionata!
Ce mi s-a intamplat e o poveste cam lunga si sper ca aveti rabdare sa cititi tot. Voi da multe detalii in speranta ca va sti cineva cum sa ma ajute.

Ieri, ai mei au taiat porcul, iar eu stateam in casa. Eram inbracata cu un pulover din acela moale, cu gluga cu urechi, cu un ursulet desenat pe pulover... intelegeti voi...si am avut colanti vatuiti si sosete. Tata m-a chemat afara, iar eu am iesit cu hainele care eram imbracata in casa (puloverul, colantii si sosetele). Eu am iesit afara. Nu imi era frig, imi era bine imbracata cum eram (mentionez ca toata ziua am stat cu acele haine atat afara cat si in casa).
Era si o femeie afara, care fuma, si eu vorbeam cu ea. Cand a aprins o tigara, fara sa vreau am inhalat mult fum, fiindca stateam langa ea.

Dupa doua ore de stat afara, am intrat in casa. Ma durea coloana cand ma aplecam, si gatul cand imi intorceam capul spre stanga. Tuseam mai mereu si ma dureau amigdalitele.

Dupa 5 ore, a fost mai rau. Cand tuseam aveam usturimi si dureri la cavitatea bucala si partea de sus a amigdalitelor. Gatul ma durea putin iar la coloana imi trecuse durerea.
Am luat un strepsils albastru, iar gatul imi trecuse pentru 20 de minute, apoi ma durea iar, la fel de tare.

Noaptea a decurs astfel:
Pana la vreo 3:30 nu am putut sa dorm.
Pe la 00:30, imi batea inima tare, (se auzeau bataile doar daca imi tineam respiratia) si simteam ca imi chioraiau matele.
Tuseam din cand in cand...
Apoi stomacul a inceput sa ma doara pentru o secunda (simteam ca stomacul imi era taiat cu cutitul, intr-un loc foarte mic).
Cand imi miscam mainile, ma dureau oasele mainilor.
La 6:40 m-am trezit. Ma dureau oasele mainilor si gatul nu ma mai durea, dar am senzatia ca in amigdalite am ceva lipicios.

Va cer ajutorul pentru ca nu stiu ce am avut si sunt speriata!

Va rog sa nu veniti cu raspunsuri gen: "du-te la doctor" sau "zii mamei tale", deoarece cred ca doctorul va spune ca am fumat, iar mama l-ar putea crede si m-ar considera fumatoare.

Intrebarea mea este: Ce am? Mi s-a intamplat asta pentru ca am inhalat fumul de tigara, pentru ca am fost imbracata subtire, sau din alt motiv?

Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi, si va rog sa nu radeti de mine, sau sa ma jigniti, sunt speriata si nu stiu ce mi s-a intamplat.
Va rog, fara bataie de joc.

Răspuns Câştigător
| Damonana a răspuns:

Eu nu is vreo specialista sau ceva...dar nu cred ca e de la fumul de tigara. Cred ca ai stat in frig si e posibil sa fi facut vreo forma mai grava de gripa..nu stiu. Singura legatura cu fumul de tigara ar putea fi vreo alergie, altceva nu cred ca e posibil. Dar eu zic sa le spui si parintilor daca nu.ti trece..pt ca ar putea fi ceva mai grav si care sa nu poata fi tratat daca mai astepti mult.
Sper ca te.am ajutat:*

| anonim_4396 explică (pentru Damonana):

Ms

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Niciun medic nu va spune că ai fumat, că nu are de unde naiba să-și dea seama. Leziuni vizibile provocate de inhalarea de fum de țigară apar după ani de zile.
Așadar e stupidă teama de a merge la medic.
Bine, asta e valabil oricând - doar nu e mai valoroasă „rușinea" decât sănătatea proprie, ce naiba!
Mergi la medic.

| Dismally a răspuns:

Nu are legatura cu fumul de tigara, acela te poate afecta in timp (dupa ani de zile), la tine probabil ca este o raceala/gripa.

| NAT0 a răspuns:

Poate te-a tras curentul. Mai bine zis, ai răcit.

| redoxy a răspuns:

Uuuauauauauau fumatoareaaa dracului

| Miruna7975 a răspuns (pentru redoxy):

Ia mai taci din gura! Daca nu stii sa raspunzi, nu mai raspunde!