| XatomisX a întrebat:

Daca la mine in familie doar taica-miu e chel in rest nimeni nu mai e el a avut par tare eu am par blond si moale deci nu ii seman am sanse sa chelesc? el pe la 25 de ani a chelit unghimiu are par mult in cap si blond cred ca il mostenesc pe el happy eu sper sa nu chelesc ca am parul lung si m-as oftica rau il am cam de 25 de cm happy am 17 anihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alexutu001 a răspuns:

Salut, nu e neaparat vorba de cum are tatal tau parul sau rudele, aici e vorba de ereditate, (poveste lunga cu legile ereditatii) poti sa mostenesti mai trasaturi de la parintii tai, de la fiecare primesti cate ceva de exemplu poti sa ai culoarea parului mamei tale si ochii ca ai tatalui tau, sau poti sa mostenesti caractere ale bunicilor tai acum chestia care conteaza este data de cata de multe gene ai mostenit de la fiecarehappy. Nu stiu sigur daca ai inteles ce am vrut sa zichappy numai bine

| doctorandus a răspuns:

Anumite medicamente previn caderea parului, cum ar fi Propecia (finasterida) si Rogaine (minoxidil).

Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Finasteride si http://en.wikipedia.org/wiki/Minoxidil

Atentie! Au si contraindicatii serioase, asa ca nu le lua de pe internet, ci doar dupa ce te consulti cu medicul.

| XatomisX explică (pentru doctorandus):

Si dc le-asi lua daca pana acum nu sunt chel si am doar 17 ani poate mai tarziu pe la 25 de ani laughing daca e cazul

| Zabbyel a răspuns:

Daca nu ii semeni la par nu o sa chelesti.