| Mihaela23_2814 a întrebat:

Daca mama are 1.67 si tata 1.78 ce inaltime ar trebui sa aiba copilul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu exista nicio formula batuta-n cuie pentru un astfel de calcul. In momentul in care cresterea copilului se va opri, copilul va vedea cam unde se situeaza; mai "aproape" de mama sau de tata.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este o regula anume.Baiatul meu are inaltimea aproape cat mine la 20 de ani.1, 80.In conditiile cand mama lui are 1, 65. Iar eu 1, 90.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Parintii mei sunt destul de inalti(peste 1, 70) iar eu sunt " juma' de buletin".Nu cred ca se tine cont de asta...

| mixxjim a răspuns:

Vopilul nu "trebuie" sa aiba nicio inaltime, copilul poate avea orice inaltime, depinde si ce gene sunt in familiile ambilor parinti. Daca mama are 1.60 si tatal 1.66 ce inaltime ar trebui sa aiba copilul? Ei bine, are 1.86 laughing Asta pentru ca parintii, dar in special tatal mamei acelui copil si toate rudele lui (parinti, veri, unchi etc.) erau persoane inalte. Deci cum i-o fi norocul, depinde ce gene are in familie si ce gene au ajuns pe la el. Important e insa sa fie sanatos, inaltimea nu e relevanta pentru mare lucru in viata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde care este mai dominant... barbatu sau femeia

| Mihaela23_2814 explică (pentru anonim_4396):

Si dupa ce criterii ar trebui sa se ghideze ca sa traga o concluzie privitoare la nivelul influentei unuia dintre parinti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu conteaza de inaltimea parintilor laughing! Cat o manca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cand faceti dragoste, care are placere mai mare...

| TreiSurori a răspuns:

Sa zicem 1.70 fata 1.75 baiatu

| NotToday a răspuns:

Depinde... Conteaza si alimentatia din copilarie si alti factori de viata (calciu, factori genetici, sport, alimentatie)