| Ionutmarian6868 a întrebat:

Daca tata are 1.75 si mama are 1.57..eu ce inaltime o sa am?(am 14 ani si sunt baiat si am 1.67 pana acum)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13): 2 = inaltimea baiatului
In cazul tau:
(175+157+13):2= 172.5cm

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cam asta era si inaltimea parintilor mei; iar eu am ajuns la 1, 82.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Circula pe net o formula empirica, cea exemplificata de KatyEscu. Doar ca e pur orientativa. Judecand dupa inaltimea ta actuala cred ca aproape sigur vei atinge 1.75 si cu o mare probabilitate un 1.77-1.78. Mai putin probabil dar nu exclus ar fi un 1.79-1.80.

| Mieeez666 a răspuns:

Eu nu m-as incredinta in inaltimea parintilor.

| AlexandruSimionescu a răspuns:

Poti sa te iei dupa inaltimea tatalui dar nu este matematica precisa. Uite ceva mai important: Esti in crestere si capetele oaselor tale prezinta inca structuri de crestere. La efort de compresie (sala, greutati, sarituri de la inaltime, etc) acele structuri se rigidizeaza oprind cresterea. Fara sa razi, pe judecata asta ai putea sta atarnat de maini si cand te saturi nu sari jos ci te dai jos incetisor., ti-o zice un antrenor: aici ai o gramada de chestii interesante https://reikido.ro/