| Anna0111 a întrebat:

Dacă nu mănânci nimic dimineata înainte de drum sunt sanse mai mari sa n-ai stări de voma sau e mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Trebuie să mănânci ceva. Mai demult și eu am făcut greșeala să nu mănânc nimic și tot am vomat, ceva chestie apoasă nașpa, în fine. Mănâncă un sandwich simplu, niște biscuiți, un covrig, ceva acolo. Și dacă mergi cu mașina încearcă să faci un experiment și să stai pe scaunul din dreapta-față, astfel încât atenția ta să fie pe drum și nu pe imaginile laterale ce se deruleaza în continuu ca un film prin fața ta. Sau dacă nu poți să stai în față, stai în spate, dar cât mai pe mijloc, să poți vedea drumul din fața mașinii. Eu așa fac și n-am mai avut nici măcar stări de greață. Ai mai putea încerca să vorbești cât mai mult cu ceilalți pasageri/șoferul, dacă se poate. Evită să stai cu capul într-o carte sau telefon căci mai tare te iriți și socializează cu ceilalți. Astfel timpul va trece și mai repede și vei și uita că ai rău de mașină.

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Mananca covrigi de Buzau Boromir sau covrigi simpli dimineata, de la ei nu au cum sa ti se faca greata!

| RAY a răspuns:

Nu chiar, voma apare daca ai mancat ceva

| GirlOnline81 a răspuns:

Ca sa eviti starea de voma, bea putin ceai de ghimbir. Ajuta.

| ibaal a răspuns:

Depinde de organism. Insa chiar daca nu mananci,apare voma aceea apoasa,si poate fi chiar mai rau, adica cu dureri de cap, ameteli, pentru ca-ti va fi foame. Mananca ceva, insa nu ceva ce-ar putea deranja stomacul sau sa-ti vina mirosuri de-alea de-ti intorc matele pe doslaughing
adica fara usturoilaughing
ceva light rezolvawinking

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Dacă ai rău de mașină pentru că asta am înțeles eu din întrebarea ta, eu îți recomand să iei pe drum biscuiți simpli și suc cu acid sau apă minerală? Ca și pastile dacă vrei să iei sunt unele bune incercate de mine: Emetostop se numesc... Drum bun

| OpreaAlin a răspuns:

Daca nu mananci dimineata sunt sanse mari sa ti se faca rau de la stomacul gol. E bine sa mananci ceva dar nu atat de mult incat sa-ti umpli stomacul.

| Narcoticsssq a răspuns:

Daca ai rau de drum, starea de greata tot o sa o ai. Adevarat e ca se amplifica daca mananci inainte. Daca nu mananci o sa ai senzatia ca iti e rau dar nu o sa ai ce voma.