| t030r a întrebat:

Daca nu sunt asigurat la cnas si ma duc sa dau declaratie si platesc cei 1980 ron pentru asigurare, in cat timp intra in vigoare ca sunt asigurat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din momentul cand depui declaratia unica la anaf.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Imediat.

| t030r explică (pentru sadrian46):

Dar daca salariul minim pe economie creste din iulie, imi va veni anul viitor de la fisc sa platesc in plus sau platesc doar 1980 ron si am asigurare 12 luni?

| Fatamuntilor a răspuns:

Din momentul in care au intrat banii in contul lor.
poti verifica aici
http://cas.cnas.ro/casmb/page/verificare-asigurat.html

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Intra in vigoare automat dupa ce platesti banii la ANAF.

| Nic1971 a răspuns:

În cursul lunii respective, dar intereseazăte la casa de asigurări că poate s-a schimbat