| Martazaxscd a întrebat:

Dacă nu sunt studentă și nici eleva ca am terminat liceul dar nu m-am dus la facultate, pot sa iau trimitere de la medicul de familie? O sa mă intrebe ceva de facultate? Trebuie sa platesc ceva in plus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie sa ai asigurare
Ori o plătești, ori mergi la o școală profesionala sau postliceala daca nu Vrei la una facultativa

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu te intreaba, te verifica aici http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html
Deci nu ai cum sa beneficiezi de servicii medicale din moment ce nu ai asigurare, practic nu platesti nimic la statul roman :))
Cel mult beneficiezi de o minima asistenta medicala daca te duci la urgente cum se duc vreo 6 milioane de romani neasigurati.