| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana, nu a lucrat niciodata, nu a contribuit la casa de sanatate, si nu este trecut ca coasigurat poate primi consultatii/ajutor medical gratis?
Daca este bolnav psihic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poate primii ajutor medical gratis!

| Freya1 a răspuns:

Daca e trecut in acte ca bolnav psihic cred ca da asa ar fi normal si atunci ar trebui sa fie si asigurat ca ar lua pensie de handicap

| LoneGunman a răspuns (pentru Freya1):

Nu figureaza ca bolnav

| Freya1 a răspuns (pentru LoneGunman):

Atuncea inseamna ca nu este recunoscut ca si bolnav psihic deci petru ei nu este asa..Nu are gratuitate dar trebuie mers la casa de asigurari si sa isi plateasca asigurarea ca se poate