| timeeaj2 a întrebat:

Dacă sunt contact apropiat al unei persoane infectate cu covid și ma autoizolez la domiciliu, trebuie sa se autoizoleze și persoanele care locuiesc cu mine? E posibil ca doar eu sa ma autoizolez și dacă sa zicem ca am covid, ei sa nu ia? Menționez ca eu doar eu sunt contactul direct al infectatului, cei cu care locuiesc nu s-au întalnit cu el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în mod normal și ei trebuie pentru că în cele mai multe cazuri dacă tu ai, și ei au fiind atâta timp în preajma ta și mai ales în spații închise

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu e logic sa se izoleze toti din casa ca sunt contacti directi cu tine. Mi se pare imposibil sa locuiesti in casa cu cineva si sa nu fie contact

| Popa482 a răspuns:

Păi dacă stai în casă cu, spre exemplu 3 persoane, trebuie să vă izolați cu toții pentru că intrați în contact unii cu ceilalți.Este absurd să stai numai tu izolare și poate ești pozitiv, iar ceilalți membrii să plimbe virusul încolo și încoace.