| CronikusXD a întrebat:

Daca sunt contact direct cu un caz confirmat de COVID, stiu ca trebuie sa ma carantinez 14 zile. Nu gasesc informatii online despre cei cu care locuiesc. Intra si ei in carantina cu mine? Repet, eu sunt contactul direct, ei ar fi contacti indirecti prin mine, sau ceva de genul. Multumesc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca toata lumea din casa intra in carantina. Altfel ce rost are carantina?

| darrio2007 a răspuns:

Da, intra si ei in carantina. Am fost in aceasta situatie. Tatal meu a fost testat pozitiv. Am anuntat DSP si medicii de familie.

| CronikusXD explică (pentru darrio2007):

Eu am fost contact cu o persoana din afara casei. restul familiei nu a interactionat cu persoana respectiva.

| darrio2007 a răspuns (pentru CronikusXD):

Daca iti faceai un test covid stiai ce anume trebuie sa faci.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna ti medicul de familie el trebuie sa urmareasca evolutia celor cu covid 19, si ceea ce spune medicul sa faci asa vei face.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Trebuie să îți suni medicul de familie...

| akvez00 a răspuns:

Salut!
Am apropiați ce sunt exact în aceeași situație, toată familia stă în izolare.
Sfatul meu este să suni medicul de familie, iar dacă ai simptome în adevăratul sens al cuvântului (îți este rău) să suni la 112 pentru ridicare, consult și eventual spitalizare.

| Alexandru_Alex_1988_jYla a răspuns:

Si eu ma aflu in aceasta situatie mama a fost diacnosticata cu covid este internata la spital si eu sunt in carantina / izolare la domiciliu 14 zile da intri in carantina obligatoriu