| carminaburana43 a întrebat:

Daca un dinte este rupt e mai bine sa fie scos chiar daca nu doare, sau e mai bine sa nu fie scos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Aha, acum e mai clara intrebarea happy
Daca nu doare, radacina e sanatoasa si bine infipta in sinus si nu s-a rupt din motive de carie, se poate reconstrui o coroana pe radacina aia. Trebuie mers la stomatolog si el o sa evalueze mai bine situatia. Daca are carie, trebuie tratata si abia dupa se poate imbraca sau reconstrui.
Sanatate!

5 răspunsuri:
| Kristinikaaa a răspuns:

Ai doua variante:
Sa ti-l extraga, apoi sa iti pileasca dintii vecini si sa iti puna o lucrare sau sa iti pui un implant...
Sau sa iti scoata nervul de la el (pentru ca altfel se infecteaza), sa iti puna un bont (stift) si sa-l imbrace.
Eu zic ca a doua varianta e mai buna pe termen lung si mai ieftina.

Succes la doctor si multa sanatate!

| Kaℓi a răspuns:

Da!

| carminaburana43 explică (pentru Kaℓi):

Ceva mai detaliat... vreau sa fiu convinsa un simplu da nu ma convinge.

| Kaℓi a răspuns (pentru carminaburana43):

Aha, acum e mai clara intrebarea happy
Daca nu doare, radacina e sanatoasa si bine infipta in sinus si nu s-a rupt din motive de carie, se poate reconstrui o coroana pe radacina aia. Trebuie mers la stomatolog si el o sa evalueze mai bine situatia. Daca are carie, trebuie tratata si abia dupa se poate imbraca sau reconstrui.
Sanatate!

| William a răspuns:

Din punctul de vedere al unui medic stomatolog este mai bine sa fie scos ca sa mai faca si el niste bani.
Dar daca nu te deranjaza lasa-l.

| DevidALex a răspuns:

Pai depinde cat de rupt e,daca e pilit asa putin,il poati completa cu plomba sa ajunga la nivelul celorlanti,Daca e rupt si anume daca a mai ramas doar coltul din ea, atunci da trebuie scos. ( se poate infecta din cate stiu )
Sincer nu suntem in masura sa iti spunem ce trebuie sa faci, ne dam doar cu parerea, ar trebui sa consulti un medic, parerea lui cantareste mai mult decat toate parerile de aici.