| anonim_4396 a întrebat:

Iti poti pune un dinte nou imediat dupa ce l-ai scos pe cel vechi?
Doare atunci cand iti implanteaza noul dinte, si cam care ar fi pretul unui dinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Trebuie sa se vindece locul extractiei apoi se face implantul se opereaza si se fixeaza surubul ala in care o sa fie fixat dintele acela trebuie sa se fixeze in cateva luni pana la 6luni pentru ca e implantat in maxilar in os( si e cam ca si la statul in ghips cu picioarele sau mainile rupte)trebuie sa se sudeze osul cu el apoi vine imbracat cu dintele de portelan deci nu e asa simplu dar e frumos dupa ce e gata daca apelezi la un medic foarte bun nu oricine face implanturi si nu e asa usor sunt si riscuri daca nu face bine operatia dar nu te speria nu o sa simti nimic te anesteziaza si nu dureaza mult operatia de implant doar vindecarea si sudarea in os dureaza apoi totul e mai simplu si gata mai repede garantia e de pana la 10-20ani cred depinde de varsta ta cred si am auzit ca costa cam 1000de euro un implant de dinte nu e tot una cu pusul de dinte prin legaturi cu alti dinti si cu coroana de portelan daca vrei sa faci legatura cu alt dinte de sprijin sau cum sa zic e mai iefrin si mie mi-a imbracat 2masele cu coronita de portelan si a fost vreo7-8mil amandoua dar implantul e altceva si de aia costa mai mult si materialul surubului e foarte scump si daca ai nefericirea sa nu il accepte organismul asta e, dar daca ai bani merita sa incerci asta e frumos cand e gata si nu afecteaza alti dinti sa i pileasca sau altceva.

7 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Un implant de dinte (masea) se poate face imediat ce se extrage unul si costa ~ 500 euro/dinte. Verisoara mea ce sta pe acelasi palier cu mine, a facut unul imediat ce si-a facut extractia si nu a simtit nimic, caci era anesteziata pentru extractie. Apoi se va face coronita din ce material vei vrea ( portelanul se recomanda, dar sa nu spargi pe el samburi ); pentru 3 dinti ( cel din stanga, apoi cel lipsa si apoi cel din dreapta lui ), deci mai costa inca 5, 5 mil lei coronita / dinte, iar asta e pretul REAL! Numai bine, Lucien.

daniela
| daniela a răspuns:

Trebuie mai intai sa se vindece locul. Apo se incepe implantu. Se pune "pivotul" se asteapta o perioada ca sa se vada daca organismul nu-l respinge si apoi se face dintele. Dureaza cam 3-4 luni daca e un doctor serios

| mihaa a răspuns:

Din cate am inteles eu pretul unui implant costa minim 500 euroo si dupa extractie, si apoi implantul trebuie sa treaca o perioada la implant apoi se face implantul si din nou trece o perioada pana se construieste dintele, dar la cel clasic, adica a imbraca un dinte este minim 1 milion

| georgianna a răspuns:

Nu stiu daca iti este de folos, dar daca stai in apropiere de cluj mergi la o consultatie la DENTALUangrye gratis prima). Eu am avut nevoie de aparat dentar nu de implant dar medicul de acolo este absolut extraordinar. A facut omul ala ce nu mi s=a facut la bucuresti in 3 ani si ceva.Eu il respect foarte mult si pentru ca stiu ce a facut pentru mine ti l-am indicat.Nu am absolut niciun interes. Poti chiar sa suni si sa intrebi(am senzatia ca face si implanturi)si chiar daca nu esti din cluj.iti spune medicul cat costa.Mazen-0264 44 25 03
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dintele nou nu ti-l pune imediat. te lasa cam 2 saptamana pana se mai trateaza locul si pe urma iti pune legatura, dintele. nu doare deloc. si totusi, vrei sa ai dinti toti sau ramai cu frica!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O să doară uşor dar preţul plantării unui dinte, e exact neştiut.Sigur că îţi poţi pune un dinte nouţ după ce l-ai cleştat afară pe cel vechi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doare foarte tare si costa 70000000 de lei