| Petrut360 a întrebat:

Daca un om este infertil, poate trai normal, de parca nici nu ar avea aceasta problema? Infertilitatea vine cu durere sau cu stari depresive, anxioase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, daca nu-si doreste copii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Infertilitatea nu doare si nici nu-ti afecteaza viata sexuala, sau psihicul, nu-ti indice depresie, anxietate sau alte dureri de burta ori testicule.

Poti nici sa nu stii ca esti infertil, descoperind probabil la un moment dat in viata, cand te casatoresti si doresti sa ai copii, descoperind ca sperma ta nu contine spermatozoizi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Un om care nu viseaza sa aiba copii poate trai foarte normal

| Eireann a răspuns:

In majoritatea cazurilor infertilitatea survine ca urmare a unei alte afectiuni deci, chiar daca infertilitatea in sine nu provoaca suferinta fizica, durerea poate sa fie prezenta. Daca problema este rezolvata si fertilitatea nu poate fi restabilita ( de exemplu o histerectomie) de obicei persona isi poate continua viata perfect normal.
Starile depresive sau anxioase pot sa survina daca pentru persoana respectiva tine foarte mult la idea de a avea copii. Fiecare reactionra, a

| NunuNini a răspuns:

Traieste absolut normal. Doar ca... nu poate face copii.

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns:

Nu cauzeza dureri, daca exista dureri inseamna ca exista si alte probleme. Cat despre depresie depinde de persoana respectiva daca vrea sa faca copii sau vrea sa aiba doar adventuri