| anonim_4396 a întrebat:

Daca vrei sa faci muschi si patratele masturbarea incetineste cresterea musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,din contra, inainte de culturism, vezi un video mai fierbinte dar nu te termina, asta duce la cresterea hormonului masculin care duce la mai mare putere desi e foarte bine, nu uita genoflextiunile cresc hormonul masculin cel mai mult
https://www.bodybuilding.com/......erone.html

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

"Nu,din contra, inainte de culturism, vezi un video mai fierbinte dar nu te termina, asta duce la cresterea hormonului masculin care duce la mai mare putere desi e foarte bine"

Pai cand te masturbezi o faci pana la capat laughing la asta se referea.
Cum crezi ca a crescut Arnold atat de mare? Ala nu lua steroizi, ramanea nef**ut luni de zile.
Exercitiile fizice in general duc la cresterea testosteronului, nu doar genuflexiunile.
Astia care spun ca e mai bine sa te masturbezi de cateva ori pe saptamana sunt doar niste labagii.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Arnold de mic avea masa musculara mult mai multa decat un copil normal, acelasi lucru este dovedit de multe alte cazuri

de ce ma contrazici aiurea? https://viataverdeviu.ro/......i-minunate

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Orice exercitiu ajuta la cresterea testosteronului, nu doar genuflexiunile.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Iar ma contrazici aiurea, nu am spus doar genuflexiunile

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, masturbarea nu incetineste dezvoltarea fizica.
Dar este indicata sa fie facuta cu masura, pentru ca in exces poate produce tulburari de comportament, iritatii ale penisului si alte disfunctionalitati.

| aXy99 a răspuns:

Nu scade nivelul testosteronului si nici cresterea masei musculare.
PS: Patratelele sunt si ele muschi, iar pentru alea nu ai nevoie de o gramada de exercitii ci de un procentaj scazut de grasime corporala si cat mai putina apa retinuta.

| raMLesS a răspuns (pentru aXy99):

"Nu scade nivelul testosteronului si nici cresterea masei musculare."
Ba da, scade.
"Oole" alea au si ele rolul lor, alea produc o parte foarte mare din testosteron.
D-aia barbatii pot pune masa musculara mai usor decat femeile, ca au un nivel de testosteron mult mai mare.
Testosteronul favorizeaza cresterea in inaltime, ingrosarea vocii, aparitia parului facial, intarirea muschilor si a oaselor, etc... Asta este hormonul masculin.
Si tu esti puțopalmist?

| aXy99 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu ai niciun argument logic care sa iti sustina afirmatiile. Vrei sa spui ca daca eu fac sex zilnic nu voi mai creste in masa musculara pentru ca ej@culez? Adu-mi un argument care sa contina niste explicatii legate de reactiile bio-chimice care se petrec in organismul nostru. Cum de scade nivelul de testosteron? Sunt curios cum gandesti.

| Donsavas a răspuns (pentru aXy99):

Nu e vorba doar de mușchi aici ci de toate organele. Poate nu este sperma unora prea consistenta însă unii se masturb. eaza prea des si mănâncă prea puțin. E normal sa aiba parte de lipsa de energie, forta si o masa corporală mai scăzută.

| raMLesS a răspuns (pentru aXy99):

"Nu ai niciun argument logic care sa iti sustina afirmatiile. Vrei sa spui ca daca eu fac sex zilnic nu voi mai creste in masa musculara pentru ca ej@culez?"
Poti sa cresti in masa musculara, dar daca sexul sau masturbarea a fost prea intensa, o sa te epuizezi pentru ceva timp, si nu o sa mai faci exercitiile la aceiasi intensitate.
In timpul actului sexual se elibereaza Serotonina, Dopamina precum si alti hormoni responsabili pentru linistre, respectiv fericire.
Daca o freci sau dai la buci mereu, nu o sa mai ai acelasi entuziasm pentru lucrurile din jur.
Si vorbesc din experienta... dar la cat de labagii sunt unii dintre voi, habar n-aveti cum e realitatea de fapt.

| aXy99 a răspuns (pentru raMLesS):

A zis cineva ca e nevoie sa intretii relatii sexuale sa sa te autosatisfaci inainte de antrenament?! Nu. O poti face inainte de culcare sau oricand altcandva. Vad ca oricum nu ai treaba cu sala de forta, asta nu denota numai din ce spui, dar si din felul in care arati. Nu am nimic cu aspectul tau fizic, dar arati de parca n-ai pus vreodata piciorul intr-o sala. (poate doar de jocuri sau de mese, dar nu de forta/fitness/culturism cum vrei sa-i spui)

| raMLesS a răspuns (pentru aXy99):

Am facut acum cativa ani sala, acum numai am timp, mai ies uneori la un fotbal cu baietii, dar o parte din timpul liber mi-l dedic alergarii rezistenta/sprint.
Eu sunt un fel de ectomorf, mai mult mezomorf, d-aia nu-s asa de mare... acum nu ma mai pasioneaza asa mult sala, dar mai raspund din cand in cand.
Acum m-ai vazut cu tricou pe mine, daca mi-l dau jos te uzi rolling on the floor rolling on the floor
Stiu ca nu toti am fost inzestrati, dar nu te mai oftica pe frumusetea mea laughing laughing.
*Joke*

| aXy99 a răspuns (pentru Donsavas):

Daca mananci prea putin e alta problema. Ca o freci de 3 ori pe zi, iar, e alta treaba laughing
Atata timp cat te odihnesti suficient si mananci cat si ce trebuie (desi si sanatos) esti ok.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Are dreptate intr-un fel, sunt destule studii pe sportivi. Un exemplu bun ar fi Mike Tyson, abstinenta pe perioade lungi aratã o crestere in energie/ si a testosteronului dupã 10 zile fara vreun contact. Vezi sexual transmutation pe internet. Plus te face mult mai agresiv in sala de fortã, din cate am observat care au prietena sunt inceti in sala ii inmoaie. Cum ar fi si Pete Rubish ca Termen de comparatie daca il sti.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista efectul placebo.
Sa nu mai zic ca nu face nimeni sport de performanta de aici.

| aXy99 a răspuns (pentru doctorandus):

Concluzia:
"To sum up, there is insufficient evidence that having sex negatively impacts physical performance. However, more research is needed to determine the physiological and psychological effects of sexual activity on athletic performance. It remains to be seen whether athletes and coaches will completely abandon superstition and embrace desire."

| Donsavas a răspuns:

Ba da. Sperma contine nutrienti. Mușchii se construiesc cu nutrienti. Tu elimini nutrientii, nu i folosesti. Renunta la mastur bare! O faci cand consideri ca ai mai mare nevoie.

| aXy99 a răspuns (pentru Donsavas):

Cati nutrienti contine sperma? laughing
Muschii sunt construiti din aminoacizi, nu orice nutrienti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, biologic nu are nici-o legatura
, in schimb daca te masturbezi inainte de exercitii mai mult ca sigur nu o sa ai energie pentru sport

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti incetineste gandirea cu asemenea intrebare.
In cel mai rau caz te Moleseste.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Dacă o faci fără milă, poate că da, dacă o faci doar așa, nu.

| gheorghe699 a răspuns:

Nu! nu are legatura sula cu prefectura.da este adevarat ce spunea cineva, m-ai pierzi din energie.

Răspuns utilizator avertizat
| HerculePoirot a răspuns:

Nu,masturbarea e doar o forma de a te stimula singur in perioadele cand nu ai parte de activitate sexuala.Nu s-a dovedit stiintific niciun efect negativ al masturbarii asupra corpului, atata doar ca dupa ce o "freci" te simti cam vlaguit, dar iti trece dupa vreo 30 de minute laughing))

| Nonehhhjj a răspuns:

Da, ca in loc ca nutrienții sa se ducă in mușchi se duc in laba ta... mai mult rau iti face

| Havyna a răspuns:

Nuu

| as333dasdas a răspuns:

Aassadas