| andreea_3445 a întrebat:

DAU FUNDA!happy. Bunahappy! Am 15 ani si as dori sa slabesc cateva kg.Nu sunt plinuta, dar am ceva solduri care ma deranjeaza... Daca ma puteti ajuta cu o dieta de cateva zile sau chiar saptamani nu ma deranjeaza atat timp cat mananc sanatos, fara a-mi strica stomacul. MUltumesc!happy Cea mai buna dieta primeste funda! Ms mult!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CodrutM a răspuns:

Abdomenele nu te vor ajuta cu nimic.
Iar dieta disociata este in mare parte ineficienta.

Cea mai buna cura de slabire este dieta sanatoasa si sportul.
Nu trebuie sa te infometezi.

Mananca: Oua, lactate, carne slaba, legume (mai putin cartofi albi si orez alb), fructe (mai putin bananele) si cantitati mici de nuci, alune, migdale etc.
Bea cel putin 2l de apa pe zi.

Fereste-te de: fainoase, dulciuri, sucuri, grasimi saturate, prajeli cu mult ulei, carne grasa.

Si asa numai mancand sanatos vei slabi, fara sa fie nevoie sa te infometezi cum face orice om caruia ii trece prin cap sa slabeasca fara sa stie cu ce se mananca treaba asta.

Cat despre sport: Alergat, sarit coarda, mers (dar pedalat intens) cu bicla, inot.

Dupa o luna de o astfel de detoxifiere ficatul, rinichiul, inima si vasele tale de sange vor spune sarut-mana.

Daca imi zici ce inaltime, varsta, greutate si activitate zilnica ai poate iti pot face si un mic meniu drept orientare.

5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Mergi la un nutritionist, la fiecare om difera dietele recomandate deci exista riscul a a-ti alege o dieta ineficienta pentru tine.

| UbexFlo a răspuns:

Fa abdomene, renunta la dulciuri si mancarurile grase si bea multa apa happy

| mishalovesyou a răspuns:

Daca vrei sa slabesti iti recomand sa mananci disociat,dar doar legume,adica,luni mananci cartofi,marti fasole,miercuri mazare,joi ciuperci,vineri varza si tot asa.
te ajuta enorm si ai sa vezi rezultate
poti incerca si supa de varza dar eu cred ca esti prea mica pentru asta...
totul va merge doar daca adaugi si miscarea, ori sala ori alrgat, ce poti si ce iti permiti.
bafta! sper ca te-am ajutat!:*

| E7103385 a răspuns:

Cel mai simplu este sa faci sport si sa consumi cat mai multe fructe si legume (fara cartofi prajiti), sa eviti consumul de produse cu o valoare energetica ridicata, sa bei mult lichid...

| davidthebest a răspuns:

Fa sport dragahappy