| Pilubițu a întrebat:

DAU FUNDĂ
In urma cu 3 ani am avut un mic accident de muncă, mai exact feliatorul de mezeluri mi-a străpuns carnea de la un deget. Rana era destul de gravă, deoarece aproximativ 1 cm de carne din deget atârna. Am pus pansament si am incercat sa am grija de ea, dar am o durere care din timp in timp revine si e destul de rau. Rana acum arată că o beșică. Ce aș putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu mi se pare deloc a fi un mic accident. Poate unul mic și afurisit.winking
Și ce ai făcut, ți-ai oblojit singur, rana? Trebuia atunci, imediat, să mergi la un cabinet de chirurgie (ori, la UPU), pentru a ți se coase rana. Durerea e normal să o resimți, mai ales la schimbare de vreme (ploi, vânt, ninsori), fiindcă a fost o tăietură serioasă. Mergi totusi la o consultație, vezi dacă s-a vindecat ok, probabil forma corectă se poate obtine doar printr-o chirurgie plastică reconstructivă. Vorbește, totusi, cu chirurgul. O să îți spună, pe înțelesul tău, tot ce se poate face. Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa mergi la urgente.
Dupa 3 ani de zile n-ar trebui sa mai ai nimic. Banuiesc ca nu ti-ai cusut singur degetul la momentul respectiv. Pune degetul in apa rece daca se umfla sau gheata daca ai.
Sanatate.