| anonim_4396 a întrebat:

**DAU FUNDA** Salut, ieri mi-am prins degetul inelar intre doua banci, la scoala. Mi s-a invinetit, umflat (nu il pot misca aproape deloc) iar unghia este alba spre vanata. As dori sa stiu daca este ceva grav, sau va trece intr-o saptamana sau mai putin. Niste sfaturi de tratare a degetului ar fi bune. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lady70 a răspuns:

Stiu ca astepti incurajari. Stiu cum e. Dar cel mai bine e sa stii cum sta treaba pe bune, eu cred ca ajuta mai mult. La un moment dat, cu totii trecem in viata prin asa ceva.
Hai sa le luam pe rand. Unghia va cade, fara dubii, mai ales daca s-a innegrit. Unei unghii, daca a cazut in totalitate ii ia cam 3 luni sa creasca complet.
Cu degetul s-ar putea sa fie problema mai mare. Daca e doar carnea strivita, in timp se va reface. Important e sa nu fie osul fisurat sau rupt. Incearca sa misti intr-un fel degetul, sa vezi daca e rupt sau nu. Aici nu te poate ajuta decat o radiografie.
Tratament in momentul asta nu stiu ce ar ajuta prea mult : niste bai cat mai indelungate cu degetul in ceai de pelin si o alifie de refacere. Intrebi la farmacie, alifie de galbenele, sau depinde ce gasesti.
Sanatate si curaj!

| CataZdy a răspuns (pentru Lady70):

Multumesc frumos, o seara buna!

4 răspunsuri:
| crud a răspuns:

Gheață. Doctor.

| Aube a răspuns:

Daca unghia este cum spui, are sa cada. Nu iti trece "intr-o saptamana sau mai putin". Dar si pentru restul, e bine sa mergi la medic. Acum, nu peste o saptamana.