| Madalina1996 a întrebat:

DAU FUNDA! Vreau tot felul de sfaturi utile ca sa scap de acnee!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Două sfaturi: de cerut sfatul competent al unui medic dermatolog sau al unui cosmetician, care să recomande un tratament complet, al cauzei, nu al efectului. Bănuiesc că te referi la acneea juvenilă, nu?

Separat de tratament, trebuie să întrebi şi de alimentaţie, cred că unele alimente nu sunt recomandate (mâncăruri grase, etc.).

În plus, cred că ar fi bine să mănânci seminţe de dovleac, conţin oligoelemente, printre care şi zincul, un inamic de "temut" al acneei.

Mult succes şi multă răbdare!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit Ivatherm Akne-Syt, 40-50 lei in farmacie.
Deci eu aveam cos in piele o frumusete care nici dupa 4 zile nu avea de gand sa se duca. Si in fiecare seara timp de 3 zile m-am dat cu crema. Si in a 3 a zi coaja a cazut. Trebuia sa ma dau si dimineata, poate trecea mai repede.
Si m-am mai dat inca vreo 2-3 zile ca sa se refaca pielea sa nu ramana semn. Si nu a ramas happy.

| kriystina19 a răspuns:

Stai la aburi de ceai de musetel este foarte bun. Masca facuta din : 1 galbenus de ou, o lingurita de miere si una de ulei de masline. o pui pe fata si o lasi cam o jumate de o ra sau un pic mai mult daca poti. baftaaaa.