| anonim_4396 a întrebat:

(dau fundita). buna va rog ajutati-ma! am 14 ani si am marimea penisului de 5 cm in stare fleasca si de vreo 8 cm in erectie mie mi se pare foarte mica pentru varsta mea si sunt foarte rusinat. mai ales cand sunt cazuri sa merg la o baia cu colegi de la scoala si ei vad.se rad si dupa povestesc in toata scoala si toti rad. vreau sa stiu daca este normal si va mai creste. si vreau sa mentionez de de vreo 3 ani nu a crescut deloc! este foarte mica eu sunt mare de vreo 1m 78 si am 65 kg nu cred ca e bine. imi puteti recomanda un fel de doctor? in afara de endocrinolog. multumesc mult astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut normala la varsta ta. Oricum, daca vrei sa mergi la medic, endocrinologul e singurul care te poate ajuta. Dar nu cred ca e cazul.

Răspuns utilizator avertizat
| TeoPT a răspuns:

Chiar nu poate spune nimeni dacă este mică sau mare. Asta poți spune abia la 18 ani când creșterea încetează. La 14 ani ești în plină perioadă de dezvoltare. Deci, chiar dacă e mică sau mare, nu contează. Va mai crește. Ești perfect normal și dacă ai 5 cm, și dacă ai 15. Nu ai nevoie de nici un doctor, nu ai absolut nici o problemă. Nu trebuie să te simți rușinat. Dacă ceilalți râd, nu-i băga în seamă. Asta nu le demonstrează decât imaturitatea. Cine zice că dacă ai scula mare, asta te face mai matur?

În concluzie nu este nimic în neregulă cu tine. Relax!

Baftă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te speria.Si eu am crezut ca am penisul mic.Cand am implinit 14ani aveam penisul de 9 cm.Acum am 14 ani jumate si penisul meu are 11 cm.La 14 ani este perioada in care te dezvolti cel mai mult.

| Ciberpunk a răspuns:

Salut! Eu zic sa nu te ingrijorezi deoarece este ceva normal... Lungimea normala a penisului la 14 ani ar fi de 9-9, 5 cm in erectie, dar daca al tau e mai mic, nu e ceva grav...Si eu am 14 ani si penisul de 9, 3 cm, dar sunt sigur ca va mai creste.si spune-le colegilor tai care rad sa iti arate si ei penisul si ai sa vezi ca nu e diferit de al tau. bafta!