| Jager a întrebat:

De 1 saptamana tot tusesc. Primele zile aveam doar nas infundat, dar dupa mi-a trecut oarecum si a incaput gatul.
Tusesc destul de des iar tusea este una seaca, uneori insotita de una slab productiva.
Daca trag aer pe gura in piept aud un sunet de "horcait" presupun ca am mucus in plamani. Acea chestie ma face sa tusesc.
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Cumpara un sirop de tuse pentru tusea seaca, neproductiva si iti trece mai repede.

| alin131 a răspuns:

Miere, unt grasime sunca unt margarina, lapte, ceai fierbinte, aer curat...

Laptele curata plamanii si restul iti repara gatul.

Mierea si sunca in special pentru ca unge gatul unde este iritat.

| Jager explică (pentru alin131):

Eu stiam ca laptele este un produs care favorizează producerea de mucus.

| alin131 a răspuns (pentru Jager):

Sti mai bine ca mine inseamna, vezi daca te ajuta una din variantele pe care ti le-am spus.

| vladciubuc10 a răspuns:

Cumpara vitamina C de 1000mg...Te ajuta sa scapi mai repede de raceala si imbunatateste sistemul imunitar. Personal iau de 2 ani si nu s-a mai atins raceala de mine.

| Jager explică (pentru vladciubuc10):

Pot lua impreuna cu tussin forte?

| vladciubuc10 a răspuns (pentru Jager):

Da. O poti lua cu orice.