| Dani3lo a întrebat:

De 2-3 luni am observat ca daca fac un efort mai mare( ridic ceva greu ) ametesc, la fel si daca ma pun in pat 20 de minute. cand ma ridic din pat ametesc si mi se inegreste imaginea pentru cateva secunde. Lipsa de calciu nu cred ca am pentru ca iau calciu efervescent... Oare am ANEMIE? si ce ar trebui sa fac in situati asta. Astept pareri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Chiar daca iei calciu efervescent, sau sub orice alta forma, este foarte posibil sa nu-l asimilezi. Sunt si cazuri in acest sens. Cel mai bine este sa mergi la medic si sa ceri o trimitere pentru analizele necesare simptomelor pe care le ai. Ametelile au multiple cauze, nu sunt datorate neaparat lipsei de calciu sau anemiei. Uite cateva exemple:
http://www.ziaruldeiasi.ro/......lor~ni4m3g
http://www.clicksanatate.ro/......u-ameteala
http://www.121.ro/content/article_print.php3?article_id=3165&page_nr=1

2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fugi repede la doctor! Cum ai stat atata timp? Cu siguranta este vorba de o anemie.Cu putina vointa si un tratament, o sa te faci bine.

| darkrider a răspuns:

Da, exact asta am avut si eu, si la analize mi-a iesit anemie. De ceva vreme, cam de un an, nu am mai avut simptome, semn ca mi-a trecut anemia. Am luat pastile cu fier.
Totusi, iti sugerez sa vezi un doctor...nu se stie niciodata ce poti sa ai.