| Boris9999 a întrebat:

De 3 zile ma doare capul de la cele 2 masele. Maselele au nervii scosi, iar in canale am o pasta alba si gaura de la masele sunt acoperite cu plastilina ( tot o chestie alba care se întărește după 2 ore ). Ma dor măselele când le apaș si in partea dreapta a gatului e unflat si ma doare când înghit si când apaș pe unflătura. Iau parasinus si nurofen dar degeaba...ma doare din 24 din 24 ore.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Posibil sa se fi infectat, doar medicul dentist te poate ajuta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deocamdată NU a fost extras nervul!
Ai o plombă temporară ( + pansament pus sub ea ca să "omoare" nervul şi să dezinfecteze zona/canalul radicular ) şi, probabil că ţi s-a spus să mergi după 1-2 săptămâni să-ţi pună plombă definitivă...

În general, stomatologul vă spune că pansamentul + plomba temporară trebuie SCOASE dacă apare durere mare!
Apoi, în ziua următoare, TREBUIE să mergi IAR la stomatolog pentru a ÎNLOCUI pansamentul + plomba temporară!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.