| anonim_4396 a întrebat:

De 4 zile ma trezesc obosit, ametit, cu stari de greata si durere de cap. In general dorm cam 11-12 ore cu toate ca adorm cam greu. Cu toate ca am 20 de ani sunt o fire fricoasa si ma gandesc in general ca am ceva fatal asa ca as multumit de un sfat sau parere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ameteala ta poate sa aiba multe cauze. Urmareste urina daca este mai inchisa la culoare, s-ar putea sa fie o hepatita.Du-te la medic pentru investigatii si confirmarea unui diagnostic.Nu amana, boala se poate complica.Ai grija de sanatatea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

11-12 ore e cam mult. Cu cat dormi mai mult, cu atat iti va fi mai somn si vei fi mai obosit (sigur asta nu inseamna ca nu trebuie sa dormi delc, dar 8-9 ore pentru cineva de 20 de ani, e ok)
Cel mai bine ar fi sa te duci la medicul de familie. Sau cel puti sa-l suni si sa-l intrebi ce ar trebui sa faci.
Cel mai probabil nu e nimic grav, asa ca nu ai de ce sa te ingriorezi.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

In principiu ar interveni o oboseala pe fond psihic. 11 - 12 ore este peste limita, dar aceste 11 - 12 ore intre ce intervale le dormi?
Daca nu reusesti sa treci peste, un control psihiatric este bine venit.

Sanatate!

| StefanMZ a răspuns (pentru DraudeS):

Ma culc in general la ora 23 si sunt zile in care imi ia si cate o ora sa adorm.

| DraudeS a răspuns (pentru StefanMZ):

Buna seara!

Dupa spusele tale, ar fi vorba de ceva pe fond psihic, unde pot fi multe cauze. Asculta-ma ca nu ai nimic de pierdut (Mai putin banii pentru un control care este in jur de 100 de lei/sedinta )si du-te la un psihiatru. Daca nu se rezolva de la sine sau prin medici cu tratament medicamentos generalist aplica metoda. Vei regreta mai tarziu, crede-ma.

Sanatate!

| D33askumpik4u a răspuns:

Pai o principala cauza ar fi ca dormi prea mult si inca una ar putea fi faptul ca e posibil sa ai cadere de calciu eu am asta si asa mi se intampla pana imi fac injectiile si iau pastilele iti recomand sa mergi sis a iti faci un control la medicul de familie! kiss