| anonim_4396 a întrebat:

De acum 5 ani sufar de deviatie de sept, mentionez ca nu am facut inca operatie. Nu stiti deviatia de sept afecteaza si vocea? Acum 2 ani vocea mea care era foarte subtire sa transformat intr-o voce foarte groasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Deviatia de sept nazal poate da o voce nazonata cel mult(in cazurile severe), dar in niciun caz nu produce ingrosarea vocii. Despre problemele pe care le cauzeaza deviatia de sept nazal poti citi aici http://www.i-medic.ro/boli/deviatia-de-sept-nazal

| Kazimir a răspuns:

Nu afectează vocea stai liniştit. Şi eu am deviaţie de sept şi iţi zic ca nu e nimic grav in asta, deci nu e obligatorie operaţia.

| iFollowRivers a răspuns:

Am o colega cu deviatie de sept care vorbeste pe nas...dar nu, in general nu afecteaza vocea. du-te la un specialist... oricum vocea se modifica cand esti in crestere?happy

| anonim_4396 explică (pentru iFollowRivers):

Stiu ca se modifica vocea la pubertate dar mie mi s-a intamplat foarte brusc, vocea mea a devenit brusc foarte groasa la 13 ani, schimbarea voci este un proces ce i general dureaza 1 sau 2 ani, nici unui coleg nu i s-a intamplat asa brusc, vocea mea s-a schimbat la 13 ani in general se schimba la 15 ani. Mentionez ca eu nu m-am nascut cu o voce groasa ba chiar m-am nascut cu o voce foarte subtire.

| AstralConfessor a răspuns (pentru anonim_4396):

happy stai linistit este un proces normal, ai voce bariton, ai coioson, asa se cheama o voce puternic masculina. Daca vrei poti incepe sa bei oua crude pentru. voce, sau sa faci dictie.

| anonim_4396 explică (pentru AstralConfessor):

Eu nu am avut mereu voce groasa, pana la varsta de 13 ani vocea mea era subtire dupa care brusc a devenit foarte groasa.