| LarisaChe07 a întrebat:

De aproape o saptamana am o tuse persistenta. Am ore de tusesc incotinuu si ore de nu tusesc mai deloc. Poate fi o raceala sau de la fumat? Alte simptome in afara de nas infundat uneori, guturai si senzatie de gadilat in gat nu am.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu crezi ca mai ok ar fi sa mergi la medicul de familie pentru a afla? Poti incerca cu chestii naturiste acasa, insa te chinui degeaba.

| Hyperion7 a răspuns:

E răceală, având senzație de gâdilat in gat (senzație generată de virusul care se multiplicabig grin) +guturaiul.

| LarisaChe07 explică (pentru Hyperion7):

Da, dar nu mai scap de ea. Si nu am mereu simptomele alea, o ora da, 2 nu, 2 da. Cam asa. Fix acum ma gadila in gat de mor, de aia am pus si intrebarea acum.

| Hyperion7 a răspuns (pentru LarisaChe07):

Pai iei vreo pastila ceva sau aștepți să se vindece de la sine?

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu am patit de cateva ori sa ma chinuie tusea cateva saptamani dupa o raceala, cred ca mai degraba a fost covid. Sau poate pur si simplu ai o alergie la ceva. Tusea a aparut pentru ca ai gatul iritat. Incearca sa bei multe lichide, sa nu bei rece si sa nu respiri pe gura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raceala mai puternica! Eu zic sa iti faci ceaiuri multe si sa inhalezi cat mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imbraca-te.

| Celdrept a răspuns:

Consuma usturoi zilnic și ceai cu lămâie, vitamina c, zinc și supe relativ fierbinți+ parasinus maxim 3 pastile pe zi.
Mai poți și să îți înfășori carpa cu oțet in jurul picioarelor și sa stai cu capul in aburi deasupra unei oale și cu prosopul pe cap și să inhalezi aburul respectiv apoi te pui in pat și bei un ceai cu lămâie.