| Lory37 a întrebat:

De aproximativ ceva vreme am un disconfort în zona vulvei. În urma cu câteva luni am făcut o infecție pe urma am primit tratament, după menstruație "problema" apare din nou. Prima data am fost la ginecolog pe urma doar la farmacie. Problema este ca nu am mâncărime, prezint doar un "mic" disconfort și scurgeri. La începutul actului simt o senzație de usturime la deschizatura vaginului. Am făcut analize de urina și mi-a ieșit o bacterie nesemnificativa, medicul de familie mi-a spus ca am avut o ușoară infecție urinara dar nu mi-a mai dat tratament. Acum după menstruație senzația de disconfort apare din nou. Precizez ca am luat anticoncepționale înainte și acum m-am oprit din a le mai lua. Este posibil sa fie de vina gelul intim sau lenjeria sau orice altceva lucru? Nu mai știu ce sa fac. Câteodată sunt bine pe urma apar iar senzațiile mai ales după menstruație, scurgerile se "mai opresc" dar senzația de disconfort rămâne (nu e mâncărime)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Descrie acest disconfort ai zis ca nu este mîncărime dar ce simti? Nu te mai spăla cu gel intim acesta usuca mucoasa vaginului, spală te numai cu ceai de musetel si da te cu o crema eventual tetraciclina in zona vaginului sa vindeci zona, poate ai rană pe colul uterin de ce nu faci o radiografie vaginală? Sa se depisteze cauza, ce varsta ai? Si numai fă sex pana nu te vindeci complet, numai lua nici anticonceptionale si mergi la alt ginecolog poate acesta la care mergi nu stie nu este destul de competent. Sanatate multa.

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca tratamentul nu a fost ori facut corect ori a fost insuficient, fiindca bacteria ceea care o numesti nesemnificativa, este una nasoala de fapt, care te-a afecteaza, daca nu acorzi seriozitate tratamentului pana il termini si la nevoie repeti, ca sa fii sigura ca ai scapat.
Atentie, daca ais ex este bine ca si barbatuul sa faca concomitent cu tine tratamentul, ca sa nu te reinfectezi de la el.

Pot sa te intreb, de ce folosesti gelul intim?
In ce priveste lenjeria, foloseste numai lenjerie de bumbac pentru ca poti irita si cu sinteticele, mai ales vara, cand te incingi in haine si s irita corpul f usor.

| Lory37 explică (pentru Violleta2022):

Simptomele se ameliorează după aproximativ o săptămână dar după fiecare menstruație reapar.
Pe analize asa mi-a dat rezultatul "bacterie nesemnificativa" iar medicul de familie a zis ca îs ok analizele.
Gelul intim l am primit împreună cu tratamentul pentru infecție, este un gel intim de la lactacyd antifungic (cică).
După tratament am "reluat" tratamentul dar doar cu ovule. Și după primul ovul nu mai aveam nici scurgeri nici disconfort. Nu știu ce sa cred.
Poate da fie ceva și de la anticoncepționale? Sau încă sa fie prezenta infecția. De exemplu acum o săptămână am avut menstruație, după 2 zile aveam scurgeri mai abundente care pe chilot de vedeau ușor gălbui și am folosit un ovul, acum nu mai am nici scurgerile gălbui și nici disconfort sau roseata dar ma gândesc ca după menstruația care urmează este posibil sa reapăra simptomele.