| iiirrriiisss a întrebat:

De cand ma stiu, urinez in medie de 2 ori pe zi (au fost zile in care ma duceam o singura data sau chiar deloc). Am fost la diferiti medici, insa de la niciunul n-am primit un diagnostic clar. In urma cu 2-3 luni, am fost internata la Institutul de Endocrinologie Parhon, deoarece luasem in scurt timp vreo 12 kg, am stat internata o luna, mi-am facut tot setul de analize, am dat jos kg puse pe mine, insa toate analizele mi-au iesit perfecte, mai putin colesterolul care mi-a iesit putin cam mare. I-am spus problema mea doamnei doctor Procopiuc Camelia, dar nici d-ei n-a observat nimic iesit din comun (singurul lucru ar fi ca urina mea era de culoare portocalie si cu mult sediment, semana dupa aprox 15 min cu un nectar).
Consum 2-3 l de apa pe zi, beau zilnic ceai diuretic si totusi nu reusesc sa urinez decat de 2 ori pe zi. Care ar putea fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Ma refeream la cantitate. Teoretic un om care bea 2l de apa urineaza 1800ml/zi. Vream sa stiu daca se elimina urina in cantitati normale dar rar si mult. Din cate imi expui tu problema, pun pariu ca urinezi in cantati normale.
E problematica toata treaba. Sunt de acord cu acei profesori universitari la care ai fost. Daca urinezi 1800ml pe zi, nu te doare si nu ai alte probleme, nu prea e recomandat sa te operezi. Daca acum e relativ rau, operatia poate inrautatii lucrurile. Fiind un organ cavitar in care se formeaza urina, e cam greu sa asiguri vindecarea corecta a operatiei, e un risc destul de mare sa se infecteze sa fistulizeze, poate fi afectata inervatia vezicii si sa duca chiar la incontinenta (=sa nu mai ai control asupra urinarii. E cam greu sa umblii o viata cu scutece.). Cel mai bine ar fi sa lasi asa pentru moment, dar sa mergi la doctor sa iti evalueze situatia cel putin la 6 luni.
Concentrarea urinii in halul asta, poate sa dauneze, asa ca ar trebui sa incerci sa urinezi mai des. Daca ajungi sa urinezi dimineata, de doua ori in cursul zilei si apoi seara la culcare, ar fi ok, ca nu ai lasa sa stagneze urina. Concentrarea urinii nu e daunatoare in mod direct, dar unele substante, daca stau prea mult in vezica urinara pot sa fie reabsorbite in circulatie, si nu e prea bine.
PS: Am uitat sa te intreb cati ani ai. Era destul de important. :d

12 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Cat urinezi pe zi? Cei 2-3l de apa trebuie sa iasa pe undeva
2) Atunci cand ai "castigat" cele 12kg erai umflata: picioare umflate, burta umflata? A zis doctorul ceva de edeme sau ascita?
3) Urina care sta mult in organism tinde sa se concentreze, asta cred ca e motivul pentru care e portocalie. Presupun ca ti-au facut o analiza la urina, sti daca au gasit ceva anormal? Intrebarea asta e putin cam nefolositoare, avand in vedere ca se concentreaza cam totul ar trebui sa fie in cantitati mari, pe mine ma intereseaza daca existau hematii sau daca era ceva mai mic raportat la restul, sau chiar mai mic decat normalul.
4) Burta ta e umflata? Simti ca si cum ai avea o minge in abdomen?
5) Ti-au pus vreodata sonda urinara? Daca da, cata era urina pe zi?
6) Ecografie abdominala presupun ca ti-au facut si nu au gasit nimic. Radiografii cu contrast a rinichilor si a vezicii urinare ti-au facut?
7) Te si doare?
8) Nu simti nevoia sa urinezi? Sau simti nevoia sa urinezi dar nu reusesti?
9) Ti-au facut dozarea hormonului numit ADH? (hormonul antidiuretic)
10) Ai diaree in mod frecvent?

Esti un caz foarte atipic. Astept sa imi raspunzi la intrebari sa incerc sa ma lamuresc. Avand in vedere vechimea problemei, as merge pe o malformatie congenitala a vezicii urinare. Ori o vezica de dimensiuni colosale, ori o vezica fara inervatie senzitiva care se destinde mult (vezica normala ar trebui sa reziste la un volum de lichid de 10l. La cantitatea de 400ml ar trebui sa simti nevoia urgenta de a te prezenta la toaleta (in carti e definita : nevoie impertuoasa), dupa 500ml deja incepe o durere puternica, si asta ar duce, teoretic la deschiderea sfincterelor si urinare, dar cand sunt blocate caile se pot atinge 10l fara sa explodeze. Alta cauza ar putea fi comunicare intre vezica urinara si alte cavitati/lumene din organism. Ar mai putea fi o hipersecretie de ADH, dar atunci ar aparea umflarea organismului (edeme/ascita/pleurezie)

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@machupicchu: Niciodata sa nu te duci la un doctor care e laudat de toata lumea. Un pacient nu o sa poata sa isi dea seama daca doctorul e bun sau nu. Toate caracteristicile care il fac pe un doctor sa fie considerat bun de catre pacienti sunt foarte subiective si de natura umana. Am stat in spital foarte mult timp, si am pus diagnostice unor pacienti dupa o anamneza de 3 minute, doctorul a ras si dupa 3 zile si multe analize nefolositoare s-a confirmat diagnosticul meu. Si acel doctor e considerat super bun, si multa lume isi trimite rudele acolo. La fel de bine am vazut doctori care erau considerati super buni fiindca erau profesori. Un doctor super bun, care punea diagnosticul in 5 minute de examen obiectiv, si care nu considera sa treaca pe la fiecare pacient decat daca aparea ceva nou, era considerat un doctor foarte prost.
Uite si un exemplu complet. Pe asta il dau fiindca e vorba de un doctor care nu mai practica: Prof. Dr. Ciomu. E un profesor exceptional, dar un chirurg foarte prost (lucru confirmat de un profesor universitar care ii este prieten foarte bun). Toti pacientii il considerau un doctor foarte bun. Daca cunosti pe cineva care a fost tratat de el, o sa iti confirme (cu exceptia celebrului pacient, desigur)
Uite ce trebuie sa faca un doctor sa fie considerat bun:
1) Sa consulte pacientul cat mai mult
2) sa nu puna intrebari esentiale dar jenante.
3) sa stea langa pacient cat mai mult
4) vizite cat mai dese la patul pacientului. sa il intrebe ce mai face, chiar daca e intr-o stare care nu mai ridica probleme
5) sa vorbeasca frumos
6) in tratament sa foloseasca cat mai multe medicamente. Daca incerci sa tratezi un pacient fara sa ii dai vreun medicament desi la o boala e necesara doar supraveghere si dieta, esti considerat prost
7) sa faci cat mai multe analize
8) sa nu folosesti termeni care nu i-a auzit pacientul. (L-am intrebat pe un pacient cu insuficienta renala aparuta brusc, daca a fost diagnosticat cu infarct renal. Mi-a zis intr-un mod foarte "subtil" ca sunt un prost ca el nu a auzit de infarct renal.

Si mai sunt cateva caracteristici ale doctorului bun, cum il vede pacientul, dar nici una nu are prea mare legatura cu medicina. E trist, dar asa e.
Din pacate ca persoana din afara sistemului sanitar, nu ai cum sa stii care doctor e bun si care nu. Nu ai de unde sa aflii. Pacientii recomanda doctorii care sunt buni cu ei, doctorii recomanda doctorii cu care sunt prieteni.

| psiholoaga a răspuns:

Ai facut o ecografie a vezicii si rinichilor? Si mai e o analiza pe care trebuia sa o faci, care arata activitatea rinichilor/a vezicii timp de jumatate de ora. Bei apa inainte si stai nemiscata pe o targa, in timp ce un aparat iti "pozeaza" rinichii. Dar nu mai stiu cum se cheama, poate te ajuta medicii de pe site.

| machupicchu a răspuns:

Problemele ce le relatezi nu se pot aprecia la nivelul nostru dar, eu in situatia ta as merge la medici f. buni : urologi, endocrinologi, internisti-hepatologi si acest consult l-as efectua la spitalul militar sau la urgenta Floreasca, iar o alta parte la Colentina daca este cazul si se recomanda ulterior aceasta... Alege numai medici recomandati de alti pacienti...cunoscuti.si chiar daca va costa...sanatate!

| iiirrriiisss explică:

Gyzzard, iti voi raspunde la intrebari:
1. Dupa cum ti-am spus si mai sus, urinez in medie de 2 ori/zi. Pana acum jumatate de an era de inteles ca urinam rar deoarece consumam 0, 5 l de apa pe zi sau chiar mai putin. Incepand din luna ianuarie am inceput sa beau in medie 2-3 l de apa + ceai diuretic, dar urinez tot la fel de rar (o data sau de 2 ori pe zi).
2. Atunci cand am pus cele 12 kg pe mine, nu aveam decat burta foarte putim umflata (insa acum nu mai am astfel de probleme, chiar n-ar fi rau sa mai pun putin pe mine). Nu, nu mi-a spus nimic de edeme sau ascita.
3. Sincer, nu stiu sa-ti raspun la aceasta intrebare. Singurul lucru anormal pe care l-au observat a fost gradul de concentratie al urinei. Chiar am sa ma interesez si am sa-ti raspund la aceasta intrebare (zilele astea).
4. Nu am probleme cu balonarea.
5. Nu mi-au pus.
6. La ecografie nu mi-a iesit nimic in neregula. Am facut si radiografie, unde, asa cum ai spus si tu mai jos. mi-au gasit o mica malformartie congenitala. -> insa mi-au spus ca nu e de operat.
7. Nu ma doare, uneori simt mici intepaturi in zona vezicii (insa destul de rar).
8. Nu simt nevoia sa urinez, insa daca ma duc la baie si stau in pozitia specifica. dupa cateva minute imi vine. Insa de cele mai multe ori nu am rabdare.
9. Nu stiu. nu cred.
10. Nu.
Ce e de facut in cazul unei mici malformatii congenitale? Am fost la multi profesori universitari si toti mi-au recomandat sa nu ma operez ca n-am de ce. Ma rog, aceasta mica malformatie nu m-a deranjat cu nimic pana acum, insa as dori sa stiu daca voi avea probleme cu rinichii pe viitor din cauza ei.

| iiirrriiisss explică:

Gyzzard, iti voi raspunde la intrebari:
1. Dupa cum ti-am spus si mai sus, urinez in medie de 2 ori/zi. Pana acum jumatate de an era de inteles ca urinam rar deoarece consumam 0, 5 l de apa pe zi sau chiar mai putin. Incepand din luna ianuarie am inceput sa beau in medie 2-3 l de apa + ceai diuretic, dar urinez tot la fel de rar (o data sau de 2 ori pe zi).
2. Atunci cand am pus cele 12 kg pe mine, nu aveam decat burta foarte putin umflata (insa acum nu mai am astfel de probleme, chiar n-ar fi rau sa mai pun putin pe mine). Nu, nu mi-a spus nimic de edeme sau ascita.
3. Sincer, nu stiu sa-ti raspun la aceasta intrebare. Singurul lucru anormal pe care l-au observat a fost gradul de concentratie al urinei. Chiar am sa ma interesez si am sa-ti raspund la aceasta intrebare (zilele astea).
4. Nu am probleme cu balonarea.
5. Nu mi-au pus.
6. La ecografie nu mi-a iesit nimic in neregula. Am facut si radiografie, unde, asa cum ai spus si tu mai jos. mi-au gasit o mica malformartie congenitala. -> insa mi-au spus ca nu e de operat.
7. Nu ma doare, uneori simt mici intepaturi in zona vezicii (insa destul de rar).
8. Nu simt nevoia sa urinez, insa daca ma duc la baie si stau in pozitia specifica. dupa cateva minute imi vine. Insa de cele mai multe ori nu am rabdare.
9. Nu stiu. nu cred.
10. Nu.
Ce e de facut in cazul unei mici malformatii congenitale? Am fost la multi profesori universitari si toti mi-au recomandat sa nu ma operez ca n-am de ce. Ma rog, aceasta mica malformatie nu m-a deranjat cu nimic pana acum, insa as dori sa stiu daca voi avea probleme cu rinichii pe viitor din cauza ei.

| izh56 a răspuns:

Continua sa consumi lichide si se va rezolva.

| FLAViЯ a răspuns:

Eee. eu am alta problema. Urinez la fiecare 2 ore si beau putina apa pe zi. Nu am deloc dureri, nici usturari, noaptea nu am nevoie sa ma duc la baie, uneori doar o data, nu am febra, e ok dar nu intyeleg de ce e asa. Ma poate ajuta cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O ecografie pelviană poate îți este de folos.
Dacă aparatul tău urinar așa a funcționat mereu în parametri ăștia nu prea ai ce face, numai dacă suferi de vreun sindrom, o afecțiune rară, etc.
Consultă un medic urolog, nu endocrin.
Ceva, undeva nu este în parametri normali și primești astfel de informații. Nu sta pe gânduri, mergi pentru investigații specifice aparatului urinar.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| romichete a răspuns:

Daca nu iti schimbi proportiile si Nu elimini mult mai putina apa decat bei mai exista 2 posibilitati: ori faci efort, sport si transpiri,ori faci treaba mare de multe ori si cu consistenta mai apoasa happy. Daca vrei neaparat sa urinezi mai mult, o poti face, dar nu stiu daca te ajuta cu ceva. Spre ex, bea multa cola, bauturi energizante, bauturi acidulate etchappy Si mancaruri condimentate.

| adytza_4496 a răspuns:

Iiirrriiisss ai rezolvat ceva cu problema ta?