| anonim_4396 a întrebat:

De cand s-a mai incalzit imi transpira palmele, nu excesiv dar se intampla des si este aiurea pentru mine.
Stiti remedii pentru asa ceva sau exista in farmacii solutii care m-ar putea ajuta?
Vreau sa raspunda persoanele care stiu, au trecut prin asta si am rugamintea daca se poate fara glume pe acest subiect asta ca sigur va fi si cineva glumet ca deah asa suntem noi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Buna!
Exista creme, lotiuni, deodorante, spray-uri atat pentru maini cat si pentru alte zone ale corpului destinate persoanelor care sufera de hiperhidroza.
Nu are sens sa dau nume pentru ca toate functioneaza pe acelasi principiu, deci ar fi bine sa iei o crema sau o lotiune mai economica.
Mergi in farmacie si cere preturile lotiunilor sau cremelor antiperspirante pe baza de CLORURA DE ALUMINIU, acesta fiind ingredientul principal care te intereseaza.
Dar aceasta este o solutie temporara si trateaza doar efectele, cauza putand fi tratata doar prin alte metode.

| Simpatic a răspuns (pentru Floridori):

De lotiune si spray de dat sub brat pentru cei care transpira excesiv stiam, dar pentru maini habar nu aveam ca exista.
deci zici sa intreb in farmacie.
Mi se intampla chestia asta cu transpiratia moderata doar cand incepe usor sa se incalzeasca afara, nu am idee de ce

| Floridori a răspuns (pentru Simpatic):

Exista si pentru maini, pentru picioare. Exista chiar si pentru zona intima laughing dar personal nu recomand, fiind o zona sensibila si delicata.

Daca spui ca numai atunci cand se incalzeste afara ai aceste mici probleme, atunci poate fi vorba de o hiperhidroza primara.
Un tratament care functioneaza cu adevarat in acest caz, fiind si permanent, este injectarea cu toxina botulinica de tip A.
Dar este doar o chestie informativa.Nu stiu cat te intereseaza.
Momentan poti intreba in farmacii ce astfel de creme si lotiuni au, dar important este sa fie pe baza de clorura de aluminiu.

| Simpatic a răspuns (pentru Floridori):

Multumesc de sfat, dar clorura asta de aluminiu nu se vorbea despre ea ca este nociva cand intra in organism, stiu ca este continuta si de transpiblock sprayul ala de se dau cei care transpira excesiv sub brat.
De aceea zic ca am o retingenta in a folosi ceva ce contine aceasta substanta, poate-s eu paranoic si nu e nociva cum s-ar crede.

| Floridori a răspuns (pentru Simpatic):

S-au vehiculat idei ca in urma anumitor studii independente, s-ar fi aratat legatura dintre clorura de aluminiu si anumite tumori maligne, in special cancerul de san, insa nu exista dovezi stiintifice reale care sa confirme aceste idei.
Clorura de aluminiu actioneaza cu apa din transpiratie, formant niste dopuri gelatinoase la nivelul porilor si impiedicant, astfel, transpiratia excesiva.
Hiperhidroza palmara tratata cu acest tip de lotiune nu ar implica riscuri chiar daca acest compus ar fi toxic, deoarece palmele nu prezinta zone vulnerabile din punct de vedere oncologic.
Daca preferi o varianta naturala, poti incerca piatra de alaun, dar in mod cert nu are acelasi efect.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Manusi de ciclist taiate la degete. Conduc cu ele vara si nu ma mai deranjeaza transpiratia. Aia se formeaza daca tin mana pe ceva sau tin pe una de mana (pe timp de vara)

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Mgtow ce baiat destept esti uite ca mi-ai dat idee ca sa nu-mi mai transpire mainile cand sunt la volan, sa imi iau masusi taiate. ms man

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Iarna sant bune alea din piele si vara merg piele taiate la deget de curse desi eu mai folosesc de bicicleta manusile in special pe tir

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

De astea pentru bicicleta imi voi lua nu din piele, sunt lejere din material textil, subtiri si bune pentru condus ca nu o sa mai lase sa transpire mana pe volan.

| Iote a răspuns:

Lasa cremele, ca mai rau faci.
Mergi la medicul de familie sa-ti faci niste analize. Poate ai o lipsa mare de calciu sau altceva. Pentru "medicii" de aici: da, lipsa de calciu da transpiratie abundenta. Dar nu e singura cauza.

| Simpatic a răspuns (pentru Iote):

Pai sa stii ca urmeaza zilele ce vine sa imi fac analizele anuale, o idee foarte buna mi-ai dat, dar reiese daca am lipsa de calciu sau alte vitamine ca asta e legatura directa intre ele si transpiratie? Lactate consum zilnic si branza si iaurt, dar daca e nevoie suplimentam cu 1 pastila de calciu nu e problema, dar sa vina in urma analizei cum ai zis nu dupa ureche.

| Iote a răspuns (pentru Simpatic):

Si asta e o cauza. Am spus, nu e unica. Vorbeste cu medicul tau.
Cat despre lactate... Daca ai o sursa de lapte natural, e perfect. Caci astea din magazin, nu prea au legatura cu vaca. Chiar si laptele de la automate e mai bun decat din supermarket. Cel de la automate e natural, doar ca s-a scos smantana (grasimea) din el. Eu fac lapte prins/iaurt din el si iese "ca la bunica".

| Floridori a răspuns (pentru Iote):

Cu tot respectul, dar lipsa de calciu nu are ca efect hiperhidroza.Aceste doua lucruri absolut nu au legatura.Din contra, lipsa de calciu, poate duce la uscarea si scuamarea pielii.
Semnat- un medic oarecare...

| Iote a răspuns (pentru Floridori):

Daca erai medic su nu un oarecare, nu postai prostia asta.

| Floridori a răspuns (pentru Iote):

Daca eu sunt atat de ignoranta, lumineaza-ma si spune-mi la ce prostie te referi mai exact? La faptul ca nu sunt de acord cu tine?
Sustin in continuare ca lipsa de calciu nu are legatura cu excesul de transpiratie, mai ales ca vorbim doar de zona palmelor, dar daca doresti sa crezi tot ceea ce auzi la unul si la altul care discuta subiecte "medicale" in fata blocului, esti liber sa o faci.
Asta nu inseamna ca eu o sa fiu de acord sau ca medicina se va schimba doar pentru ca tu crezi ca detii informatii pretioase.
O zi frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești sincer laughing
Nu mai mânca Sărat și da ți cu crema de mâini specială pentru asa ceva. Găsești in farmacie. "Buna ziua, îmi transpira excesiv mainile, as dori o cremița speaciala pentru asa ceva"

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut ca cremitele astea speciale sunt 80 de lei, fata de o crema normala de maini care e 15-20 de lei happy dar nu e problema poate sa fie si 200 de lei ca imi iau

| Floridori a răspuns (pentru Simpatic):

Gasesti si mai ieftin, pe la 40lei, de aceea am zis sa intrebi si sa compari preturile, pentru ca in farmacii, au tendinta sa iti dea ce este mai scump si nu are sens sa cheltuiesti atata pe un produs care contine fix aceleasi lucruri si functioneaza fix la fel.

| User252426 a răspuns:

Salut. Caută în farmacii creme de mâini

| anonim_4396 explică (pentru User252426):

Creme anti transpirație? laughing

| User252426 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ????