| alex922 a întrebat:

tuturor! Am o intrebare la care am rugamintea sa raspunda cine stie un raspuns exact, sigur. Se poate sa iti dai demisia la zi? stiu ca da, daca angajatorul este de acord, dar daca acesta nu este de acord ce se poate face? Sunt intr-o situatie de genu, sefii sunt absurzi si neintelegatori si vreau sa plec de acolo chiar maine daca se poate. dar daca sefii nu sunt de acord? pot face ceva sa nu mai merg oricum?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-ti dai demisia oricand dar, daca angajatorul o cere, va trebui sa mai stai perioada de preaviz. In cazul demisiei, pentru functii de executie, aceasta este cea prevazuta in CIM, CCM sau cea din Codul muncii, de 20 zile lucratoare, citez:
"ART.81.(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra
demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."

| alex922 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca exista situatii particulare, in care, daca angajatorul este de acord angajatul poate demisiona la zi, fara sa mai stea pe preaviz. Intrebarea mea e: daca tu nu poti sa stai pe preaviz si vrei sa pleci in acea zi, dar angajatorii nu vor sa-ti acorde acea demisie la zi, ce poti face? chiar pot sa te oblige sa stai acele 20 de zile chiar daca nu poti? ce se poate intampla daca, nu te mai prezinti la locul de munca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alex922):

Poti sa nu te mai prezinti la munca dupa depunerea cererii de demisie. In acest caz, daca angajatorul nu renunta la perioada de preaviz, poate sa iti desfaca disciplinar CIM pentru absente nemotivate. Aceasta desfacere te-ar putea afecta la un nou loc de munca, mai ales daca ti se va cere caracterizare sau actul de incetare al CIM.

| adinaTPU a răspuns:

Nu ai cum sa pleci chiar maine, se da demisia cu preaviz. Citeste asta: http://www.meritangajat.ro/......a-picatura