| Crissy9Sweet a întrebat:

De cateva luni sufar de stres, depresii si insomnii.Stiti cumva cum pot fi tratate acestea? Chestia cu psihologul iese din discutie fiindca mama nu e de acord cu asa ceva.Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| docica a răspuns:

Daca mama ta nu este de acord cu psihologul pentru ca nu va permiteti sa platiti sedintele, atunci incearca sa cauti carti din seria dezvoltare personala/ programare neurolingvistica (NLP) si sa incerci cateva tehnici propuse de ele. cel mai sigur si imediat mod de a te ajuta (tu pe tine) ar fi sa incepi un jurnal/blog sau chiar o poveste in care sa-ti transpui sentimentele in personaje. daca, in schimb, mama ta nu doreste un psiholog de teama sa nu "se auda ca ai probleme", atunci incearca sa o convingi ca vei tine secret totul (pentru ca cea mai buna solutie ar fi intr-adevar un psiholog). si ar mai fi o idee: cauta pe net siteuri medicale unde raspund la intrebari doctori psihiatri sau psihologi (vei gasi atat siteuri cat si forumuri).

5 răspunsuri:
| Himera a răspuns:

Plimba-te, alearga, asculta muzica linistitoare, e grav ca te simti asa, dar din pacate nu te poti ajuta decat singura.

| Amelya02 a răspuns:

E important sa nu treci prin asta singura,daca simti ca nu ai nevoie de nimeni atunci gaseste o serie de activitati gen : vizioneaza filme,asculta muzica,du-te la cumparaturi,plimba-te singura,alearga,deseneaza, scrie povesti.cel mai bun lucru care te-ar ajuta ar fi sa scrii tot ce simti intr-un jurnal, te va ajuta spiritual. Succeshappy

| Polaris a răspuns:

Lasă relaxarea, bagă o doză imensă de adrenalină în corp cumva, până nu-ți putrezește medulosuprarenala.

| alecx4music a răspuns:

La fel ca Himera iti recomand sa asculti muzica linistitoare, sa iti pui gandurile in ordine (poate stresul se datoreaza din cauza unor examene sau probleme). Renunta la cafea. (Eu inainte sa ma culc ascult muzica anilor 80 care imi place foarte mult si ma face sa adorm mai repede)
http://www.youtube.com/watch?v=UAOxCqSxRD0
http://www.youtube.com/watch?v=muDZD3wgoHIs
http://www.youtube.com/watch?v=yCC_b5WHLX0&ob=av2e
si multe altele...
Multa bafta! Sper sa scapi de problema. Per total nu cred ca este asa de grav, trebuie doar o perioada de relaxare.

| decodesky a răspuns:

Vorbeste cu cineva din familie sau cu un prieten/a care te intelege goleste-ti gandurilewinking incearca sa te relaxezi "nu pe net" laughing