| KiddoC a întrebat:

De câteva săptămâni am insomnii. Sunt obosită, dar atunci când mă bag în pat şi închid ochii nu adorm. Şi de vreo 2 zile am şi senzaţia de ameţeli şi îmi pierd echilibrul uşor. Aveţi cumva idee ce aş putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

Posibil sa ai lipsa de calciu in organism.

| KiddoC explică (pentru boogdan91):

Ar putea fi, dar totuşi nu cred, pentru că în fiecare dimineaţă laptele e nelipsit din meniul meu laughing Thanks anyway >big grin

| SylviuCatlin a răspuns:

Pai eu cred ca ai lipsa de calciu ca ametesti iar cu insomniia nu stiu de la ce e dar incerca atumci cand te pui iu pat sa nu te mai gandesti la nimic si o sa adormi. inainte de culcare fa ceva linistitor bea un ceai cald sau asculta o mel crae te linisteste. si e posibil ca ameteala sa fie si de la obosealabig grin sper ca te-am ajutauhappy

| KiddoC explică (pentru SylviuCatlin):

Voi încerca să nu mă gândesc la nimic, dar e foooarte greu pentru că de obicei mă apucă filozofiile când sunt pat rolling on the floor

| SylviuCatlin a răspuns (pentru KiddoC):

Da stiu cum e tuturor ni se intampla dar incerca si daca esti obosita mai mult de 5 min nu iti ea sa adormitongue

| SylviuCatlin a răspuns (pentru KiddoC):

Da stiu cum e tuturor ni se intampla dar incerca si daca esti obosit mai mult de 5 min nu iti ea sa adormitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Inainte de a incepe un tratament medicamentos ar trebui mai intai sa nu mai consumi excitante SNC precum cafea, tutun,, ness, coca cola mai ales seara
Ca ceaiuri sunt recomanadate, paducel, tei, melisa, pasiflora, valeriana, levantica, sulfina ele se pot gasi si sub forma de tincturi, sunt foarte eficiente
La un moment dat un psiholog recomanda ca atunci cand n putem dormi, sa derulam o activitate care ne displace foarte mult( citit, sa cureti scamele de pe covor, spalat vase) astfel creierul va gasi o portita in care sa scape- adica somnul.
Nu recomand tratamentul cu benzodiazepine gen oxazepam, diazepam, in plus sunt date pe o prescriptie mediacala speciala.
Spor!
Senzatia de ameteala si pierdere de echilibru se poate datora fie somnului insuficinet, o hipotensiune arteriala, lipsa de minerale: calciu potasiu.
Trebuie sa te alimentezi corespunzator!