| JasonMcCann a întrebat:

De cateva seri, poate chiar 2-3 saptamani, nu mai dorm bine. Ma trezesc de multe ori noaptea si nu stiu de ce. Adorm, ma trezesc si adorm dupa putin timp, dar nu ma trezesc doar o data pe noapte, de minim 3 ori. Nu ma culc exagerat de tarziu, maxim 23:30, stau destul la calculator dar nu cred ca are treaba. Care ar putea fi alta problema? Am intrebat-o pe mama daca are pastile sau altceva si mi-a zis ca e sigur de la calculator (motivul care il gaseste la orice problema.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
NU mai sta atât de mult la calculator, mergi la o plimbare în aer liber!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Cam are dreptate televizoru si alte chestii care se asimileaza cu el iti trage concentrarea si ochii se obisnuiesc asa neputand sa se inchida cum trebuie pentru somn, fa niste efort inainte de culcare.

| BiuL a răspuns:

Eu cred ca esti stresat, agitat sau preocupat de ceva. Ia-ti putin timp si analieaza daca exista o problema care te preocupa in ultimul timp si incearca sa o rezolvi.
S-ar putea sa mai fie din cauza alimentelor pe care le consumi inainte de culcare de exemplu ciocolata, cola, alcool, cafea, ceai negru sau verde. Nu mai consuma din astea dupa ora 18.

| JasonMcCann explică (pentru BiuL):

Pai de obicei mananc ciocolata si beau suc inainte de culcare (Sprite nu Cola) dar inainte nu aveam probleme cu somnul.
Da, sunt putin stresata dar mama zice "la 12 ani nu ai tu probleme" si cred, nu sunt sigura, dar cred ca sufar de tulburare bipolara, si cu siguranta nu voi vorbi despre asta cu parintii pentru ca vor zice cu siguranta ca nu am nimic si chestii de genul.

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Buna,Belieber tongue! M-am confruntat cu problema ta acum cam 3-4 saptamani. La mine a fost din cauza stresului, testelor, tezelor in special scoala.Si pentru ca mancam ciocolata seara.Dar poti avea si o cantiate mare de energie si la asta ajuta un sport/activitate. Daca nu e niciuna din variantele mele, consulta un doctor, ca exista multe pastile pentru somn! Bafta happy

| Ironicnαme a răspuns:

De ce nu încerci să o răreşti cu calculatorul? Sau de ce nu încerci să o pui pe mama ta să te mângâie pe cap ca să adormi? Gândeşte-te la lucruri frumoase în timp ce vrei să adormi! Crede-mă, dă roade. Am păţit şi eu la fel happy

| hackeru2 a răspuns:

Si eu am aceasta problema si am fost la medic si mi-a recomandat distonocalm si o cana de lapte inainte de a ma pune la somn nu iti recomand sa iei daca ai sub 19, 20 de ani consulta si tu medicul

| Justicesweet a răspuns:

Pai, in primul rand, nu te gandi la somnifere.Fac si eu medicina...Sunt in anul 2. Oricum, primul pas pe care l-as sugera ar fi sa te controlezi in partea inghinala (vezica). Daca intalnesti un damb ar putea fi cauzat de o inchegare a unor particule ce se dezvolta in urina.Asta poate cauza insomnia ta, dar nu e sigur. Daca doresti, poti sa iti cumperi de la Farmacie o alifie cu mentol si galbenele si sa te ungi cu ea pe frunte inainte de culcare.Stiu cum e, si eu am avut, iar Plantfamar e o alifie chiar buna. Succes! big grin