| maxbio a întrebat:

De cateva zile am o durere (mica) in partea dreapta undeva jos si imi e teama sa nu am apendicita. Din ce m-am documentat, nu prezint nici un simptom : nu fac pipi des, nu imi lipseste pofta de mancare, nu ma doare piciorul etc. Planuiesc saptamana viitoare sa fac o ecografie sau o radiografie a abdomenului sau cum ii zice... Dar totusi nu stiu ce sa cred... Mi se pare ciudat ca ma doare putin dar nu am niciun simptom.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca doar te doare putin, de cateva zile (doua, trei), mai asteapta putin. De regula, cand problema este serioasa, nu ai doar un mic disconfort. Daca intr-o saptamana nu iti trece, fa o programare la medic pentru o consulatie. In urma palparii va decide daca ai apendicele umflat si daca ai nevoie de operatie.
In orice caz, nu este nevoie sa mergi la urgente pentru un mic disconfort.

| maxbio explică (pentru OoBunnyoO):

Asta candeam si eu. Este o durere foarte, foarte mica... Nici cand ridic piciorul, nici cand ma palpez, nici cand merg nu ma doare nimic.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru maxbio):

In niciun caz nu este vorba de o urgenta. Mai asteapta cateva zile. Daca trece o saptamana, doua si nu iti trece, mergi la un consult.

4 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Nu trebuie sa ai toate acele simptome de la inceput. Insa apendicita evolueaza rapid. Nu lasa nimic pe saptamana viitoare. Mergi dimineata la medic.

| Holy2010 a răspuns:

Daca durerea nu cedeaza mai bine mergi la Urgente. Trebuie sa te vada un chirurg.El decide ce examinari sunt necesare pentru diagnostic.