| llllllllllll a întrebat:

De cateva zile, dupa ce mananc, ma ia o durere de stomac, aproximativ 10.15 minute, iar apoi imi revin sad dar nu stiu ce am. mentionez ca in ultimul timp, nu prea am mai baut apa, adica mai delocsad beau numai cola. (stiu ca nu e bine, si de asta o sa incerc sa nu mai beau cola [sper sa reusesc] ). Dar, nu stiu de ce ma simt asa?! Durerea asta de stomac si totodata mi-e si rau Alimentatia mea? Nu este prea bogata. Nu manac la ore fixe, iar cand mananc, ma satur dintr-un sandwich. Nu stiu ce sa zic, voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa ai gastrita sau ulcer gastric de la alimentatia irationala (fara supe, ciorbe, mancare gatita, lactate) si consumul de Cola. Si eu sunt dependenta de Cola, din pacate, dar nu beau niciodata mai mult de o cana pe zi, intotdeauna beau minim 3 litri de apa si am grija, in zilele in care beau cola sa mananc lactate si fructe si legume proaspete.

2 răspunsuri:
| xAndro a răspuns:

Am avut si eu asa.probabil ai ulcer gastric :d dar.sa fi mai sigur...mai bine mergi la doctor si faci o endoscopie.nu doare deloc dar te deranjeaza cand iti baga furtunul pe gat... dar repet.nu doare absolut deloc. am facut si eu. take care

| kromstein a răspuns:

Intradevar, si eu am un inceput de ulcer din cauza alimentatiei fara un program anume. Mai exact, pentru a nu ajunge sa nu mai poti de dureri forteaza-te sa mananci la ore fixe stabilite dupa un program. Ulcerul este efectul roaderii in gol a stomacului. Acest lucru iti provoaca rana gastrica ce ustura enorm de tare si in cazuri grave poate duce chiar la moarte.(NU poti trata ulcerul)in cazul in care a aparut.