| MyNameIsNotImportant a întrebat:

De cateva zile ma doare stomacu. durerile apar din 20 in 20 de min aproximativ si dureaza cateva secunde. Durerea e de aceiasi intensitate. Ce ar putea fi? Funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chris a răspuns:

Daca durerea persista, indicat ar fi sa mergi la un medic gastroenterolog, intrucat cauzele pot fi multiple.

| Error a răspuns (pentru Chris):

Posibil sa te fi stricat la stomac...happy ia anghirol cele mai bune pastile de durere de stomac si o sa iti treaca definitiv crede-mawinking

3 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

Eu o s-a cam repet ce s-a spus pana acum, dar si cu simptomele specifice fiecarei probleme.
Da, ar putea fi gastrita. Te doare stomacul, dar pe langa asta ar trebui sa ai un miros urat atunci cand vorbesti(dar sa nu fie probleme cu gingiile).
Ar putea fi si ulcer. Dar ulcerul este ceva mai grav, ti se ingalbeneste pielea si albul ochilor.
Ar mai putea fi Helicobater Pyilori, o bacterie pe care mai mult de jumatte din oameni o au in corp. Nu este o cheste foarte grava, nu ai alte simptome, decat durerea de stomac, dar trebuie tratata pentru ca pe termen luc poate duce la cancer.
Asa ca, daca durerea persista mai mult de cateva zile, du-te la medic.
Helicobater Pyilori se poate afla si din test de sange. Pentru celelalte iti trebuie analize speciale.

| lauraanadreea a răspuns:

Posibil sa ai gastrita sau asa mai patesc si eu, dar iau pastile(masticabile)si imi trece; durerile apar din cauza acidului gastric