| ribak a întrebat:

De cateva zile ma simt mereu fara energie si imi e somn. Asta de intampla in mod special seara. Ma simt de parca nu as mai fi mancat de cateva zile si as fi facut efort fizic intens. Ma simt extenuat.
Sunt asa din primavara numai ca nu e permanent. Am perioade.
Stiti de la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Pai, eu zic prima data sa vezi daca nu cumva sa fie din lipsa unor vitamine, minerale sau din cauza unei boli. Fa-ti niste analize si vorbeste de acest lucru cu med de fam... daca toate acestea sunt in reg, ramane numai pe parte psihica si aici trebuie sa iti rezolvi problema luptand tu cu tine insuti sau apeland la un psiholog, altceva nu ar putea fi, ori ceva fizic ori psihic

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa iei niste multivitamine si minerale cu coenzima Q10(vitamax Q10 sau supradyn energy sau vitamine spectrum de la walmark, astea sunt bune si te energizeaza.

Incearca sa faci miscare, 20 minute de miscare pe zi si te vei simti dupa mai energica

Daca nu suferi cu inima, fa dusuri reci(dar doar 1 minut, doua) cat sa te racoresti si sa te revigorezi.

Mananca fructe si legume si alimente care contin foarte multa apa precum pepenele, bea apa foarte multa(hidrateaza-te), toate acestea dau energie

Si incearca sa te relaxezi cu muzica, exercitii de relaxare inainte de culcare.

Succes si multa sanatate.Zi faina.

| ribak explică (pentru AvalohAlyn):

Eu ma spal numai cu apa rece

| Violleta2022 a răspuns:

Corpul stie de ce are nevoie si-ti spune ca este timpul sa te odihnesti, ca-i epuizat.
Posibil sa fie un ficat obosit!
Poate nu te hraesti bine, poate consumi alcool si ficatul este inflamat.
Mergi la medicul de familie sa-ti faci niste analize, ar fi mai sanatos sa cercetezi cauza acestei oboseli excesive.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandruuu88 a răspuns:

Salut,de ceva vteme asa sunt si eu, nu mai dormi bine...sincer sa fiu nu stiu ce se intampla. Dar am auzit ca eclipsa de luna are efecte negative asupra omului, posibil sa fie asta cauza.

| P4rAd0x a răspuns:

Ai incercat sa mergi la un doctor sau ceva, mai ales ca problema pare sa fie de mai mult timp? Sunt sigur ca ti-ar oferi o solutie concreta si o explicatie mult mai clara decat ai putea primi de la cineva care nu cunoaste toate detaliile.

| Veltorb a răspuns:

Astenia de primăvară, când pățești așa încearcă să stai cât mai mult pe afară la aer și bea o doză de energizant pe zi.

| TeIauLaMisto a răspuns:

Buna! Si eu am trecut prin astfel de stari de oboseala (mai ales dupa ce faceam sport, dar nu numai) seara. Antrenoarea mea mi-a recomandat Rebuild de la HerbaLife care contine foarte multe proteine. Este o bautura cu gust de ciocolata pe care o fac la mixer (am cumparat praful de la HerbaLife si cu mixerul il amestec cu apa). Este foarte gustos si nu are multe calorii. Insa, daca nu te tenteaza aceasta optiune (desi e cea mai recomandata pentru recapatarea energiei si refacerea tesutului muscular), poti manca ceva bogat in proteine, de exemplu carnea (dar ai grija pe seara cu astfel de mancaruri). Nu iti recomand bauturi energizante, nu ajuta, ba chiar dauneaza (contin si foarte mult zahar). Sper ca te-am ajutat! ♥️